İngiliz bilimadamları kedilerin Psikopati düzeyini araştırdı

İngiliz bilimadamları kedilerin Psikopati düzeyini araştırdı

İngiliz bilimadamları kedilerin ''psikopati'' düzeyini  araştırdı. Buna göre, tüm kedilerin ''bir psikopati unsuru'' olduğu belirlendi.  

A+A-

Araştırma: ''Kediler insan olsaydı muhtemelen psikopat olurlardı''

İngiliz bilimadamları kedilerin ''psikopati'' düzeyini araştırdı. Buna göre, tüm kedilerin ''bir psikopati unsuru'' olduğu belirlendi.  

İngiltere'de yapılan bir araştırmada, tüm kedilerin ''bir psikopati unsuru'' olduğu belirlendi.  

Liverpool Üniversitesi ve Liverpool John Moores Üniversitesi'nden bir grup bilim insanları,  sevimli tüylü yaratıkların psikopatik eğilimlere sahip olup olmadığını araştırdı.  

Journal of Research in Personality'de yayımlanan 2.042 kedi sahibini içeren çalışma, kedilerde psikopatiyi ölçmek için mevcut olan ilk aracın gelişimini gösteriyor.

CAT-Tri+ olarak adlandırılan test, sahiplerin her birinin evcil hayvanlarını ne kadar iyi tanımladığını değerlendirmelerini gerektiren 46 ifadeden oluşuyor.

İfadeler şunları içeriyor: ''Kedim avını hemen öldürmek yerine eziyet ediyor'', ''kedim belirgin bir sebep olmadan yüksek sesle ses çıkarıyor (örneğin miyavlar, ulumalar) ve "kedim çok heyecanlı (örneğin 'aşırı hızlanıyor' ve koordineli değil).''

Diğer ifadeler, kedinizin yüksek yerlerde oturup oturmadığını, mahalle kedilerine ''egemen olup olmadığını'' ve insanlara veya hayvanlara saldırırken mırladığını gözlemlemeyi içeriyor.

Tüm cevaplar beş puanlık bir ölçekte puanlanıyor.  Araştırmacılar, çalışmayı kediler ve sahipleri arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla yürüttüler.

Baş araştırmacı Rebecca Evans, ''Çalışmamızda evcil kedilerde psikopatinin bir anket ölçüsü geliştirdik. Anket, psikopatinin triarşik modeli (cesurluk, alçaklık ve disinhibisyon) bağlamında kedilerinin davranışlarının sahibi tarafından sağlanan örnekleri kullanılarak geliştirildi. Son anket, kedi psikopatisinin beş faktörünü ölçüyor: cesurluk, alçaklık, kısıtlama, evcil hayvan dostu olmama ve insan düşmanlığı'' dedi.

Evans, kedi-sahibi ilişkisi açısından, sahiplerin ortalama ve cesur kedilerle daha düşük kaliteli bir ilişkiye sahip olduklarını, ancak çekingen ve evcil hayvan dostu olmayan kedilerle daha kaliteli bir ilişkiye sahip olduklarını belirtti.  

Rebecca Evans, ''Muhtemelen tüm kedilerin bir psikopati unsuruna sahip olması muhtemeldir, çünkü bir zamanlar ataları için kaynak edinme (örneğin, yiyecek, bölge, çiftleşme fırsatları) açısından uyarlanabilirdi'' dedi.  

Önceki ve Sonraki Haberler