İngiltere 10 bin kişiye geçici çalışma vizesi verecek

İngiltere 10 bin kişiye geçici çalışma vizesi verecek

İngiltere işçi sıkıntısını aşmak için 10 bin 500 geçici çalışma vizesi verecek.

A+A-

İngiltere işçi açığını kapatmak için 10 bin 500 geçici çalışma vizesi verecek

İngiltere, işçi sıkıntısını aşmak için kamyon şoförleri ve kümes hayvanı çiftliklerinde çalışacaklar için 10 bin 500 geçici çalışma vizesi verecek.

Kamyon şoförü eksikliği son günlerde İngiltere’de benzin tedariğinde sıkıntılara yol açmış ve benzin istasyonlarında büyük kuyruklar oluşmuştu.

Hükümetin açıklamasına göre kısa dönemli vizeler gelecek aydan Aralık sonuna kadar verilecek.

Hükümet şoför ve kümes hayvanları sektöründe çalışan işçi sıkıntısını gidermek için aylarca direndikten sonra, göçmen politikasında tam bir politika değişikliği yaparken, Ulaştırma Bakanı Grant Shapps en kısa zamanda harekete geçip sorunu çözeceğinde ısrarcı oldu.

İngiltere’de 100 bin kadar ağır vasıta şoförü açığı olduğu tahmin ediliyor. Ulaştırma Bakanı “sanayiler de kendi üzerine düşeni yapmalı ve şirketlerin yeni şoförleri istihdam etmesi i Çin ücret artışları da sürdürülmelidir” dedi.

Krizin boyutları çok büyük

Ancak İngiltere Ticaret Odası Başkanı Ruby McGregor-Smith önlemlerin yetersiz olduğunu ileri sürerek, “bu açıklama şenlik ateşine yüksükle su atmak gibi” dedi. McGregor-Smith verilecek vize sayısının “sorunun düzeyi dikkate alındığında yetersiz olduğunu” söyledi.

İngiltere ağır araç ehliyeti olan şoförlere 1 milyon kadar mektup gönderdi ve çalışmayanları işe dönmeye çağırdı.

Ağır araç şoförü eksikliği benzin tedarikini aksatmasının yanı sıra fabrikalar, restoranlar ve süpermarketler içinde sorun yarattı.

McDonald’s Da geçen ay milkshake ve şişe suyu biterken KFC menüsünden bazı yiyecekleri kaldırmak zorunda kaldı. Restoran zinciri Nando’s tavuk kıtlığı nedeniyle onlarca şubesini kapattı. 

Donmuş gıda zinciri Iceland ve perakende devi Tesco Noel’de ürün kıtlığı yaşanacağı uyarısında bulundu. 

Önceki ve Sonraki Haberler