İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliğine seçilerek yeni başbakanı olan Boris Johnson, ilk açıklamasında '31 Ekim'de ne pahasına olursa olsun Brexit' dedi.

A+A-

Britanya'nın Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılması sürecine verilen ad olan Brexit'in en coşkun savunucularından Boris Johnson, Muhafazakar Parti üyelerinden 92 bin 153'ünün oyunu alarak liderliğe geldi.

Eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın rakibi olan halihazırdaki Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt ise 46 bin 656 oyda kaldı.

Takvimler 31 Ekim'i gösterdiğinde ister anlaşmaya varılmış olsun ister olmasın İngiltere'yi AB'den çıkarmayı vaat eden Johnson'ın iktidar partisi liderliği ve dolayısıyla başbakanlık koltuğunu ele geçirmesi, AB ile

boşanmanın kavgalı gürültülü geçeceği anlamına geliyor.

Ufukta Brexit yüzünden yaşanan siyasi krize anayasal krizin eklenmesi ihtimali de belirdi. Zira milletvekilleri, AB'den anlaşmasız ayrılmaya kalkacak her hükümeti güvensizlik oyuyla devirme yönünde görüş birliği içinde.

2016 Brexit referandumunun yüzü Boris Johnson, nitekim lider seçilmesinin ardından ilk açıklamasında '31 Ekim'de Brexit' vurgusu yaptı:

"Ülkeye enerji getireceğiz. Brexit'i 31 Ekim'de halledeceğiz ve yeni bir 'yapabiliriz' ruhuyla getireceği tüm avantajlardan faydalanacağız."

'UYUKLAYAN BİR DEVKEN ARTIK AYAĞA KALKACAĞIZ'

Liderlik kampanyasının mantrasının Brexit'i gerçekleştirmek, ülkeyi birleştirmek ve anamuhalefet lideri Jeremy Corbyn'i yenmek olduğunu söyleyen Johnson, "Bunu da yapacağız" dedi.

Zaferinin üzerinden yarım saat geçmemişti ki, yakın dostu olan ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'da tebrik mesajı paylaşıp "Muhteşem olacak" dedi.

Gaflar, skandallar ve popülist söylemiyle birlikte anılan Johnson'ın Brexit referandumu kampanyası sırasında kuyruklu yalanlar söylediği belgelenmiş durumda. Londra'nın AB'ye her hafta 350 milyon sterlin ödeme yaptığı yalanı yüzünden hakkında dava açılmasına alt mahkemenin verdiği izin kararını daha sonra üst mahkeme bozdu.

2008-2016 arasında Londra Belediye Başkanlığı yapan Johnson, referandumdan Brexit çıkmasının ardından Temmuz 2016'da muzaffer şekilde getirildiği dışişleri bakanlığından 2 yıl sonra istifa etmişti.

İngiltere, skandal sicili en kalabalık siyasetçisine, 2. Dünya Savaşı sonrasının en çalkantılı yol ayrımında ülkenin dümenini teslim etmiş durumda.

Önceki ve Sonraki Haberler