İnsanların yaşam süreleri belirgin şekilde uzayacak

İnsanların yaşam süreleri belirgin şekilde uzayacak

Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre yaşlanan nüfus nedeniyle ülkelerin ekonomileri zor duruma düşeceği belirtildi. Uzun süren emeklilik sürecinden dolayı yaşlıların ülke ekonomisine olan etkileri giderek artacak.

A+A-

Dünya Sağlık Örgütü ve Imperial College London'ın yapmış olduğu bir çalışmanın sonuçları yayınlandı. Çalışmanın sonuçlarına göre Güney Koreli kadınlar daha uzun yaşayacak. 2030 yılında doğan Güney Koreli kadınların ortalama yaşam sürelerinin 90 yıl olacağı tahmin ediliyor.

35 ÜLKE VERİLERİ KULLANILDI

Yapılan çalışmada 35 ülkenin verileri kullanıldı. 35 ülkeden elde edilen veriler ışığında ilerleyen yıllarda insanların yaşam süreleri belirgin şekilde uzayacak. Aynı çalışmadan elde edilen verilere göre kadınlar ile erkekler arasındaki yaşam süre farkları ise kapanacak.

UZUN SÜRE YAŞAYAN EMEKLİLER ÜLKELERİ ENDİŞELENDİRİYOR

Yapılan çalışmanın sonuçlarına göre yaşlanan nüfus nedeniyle ülkelerin ekonomileri zor duruma düşeceği belirtildi. Uzun süren emeklilik sürecinden dolayı yaşlıların ülke ekonomisine olan etkileri giderek artacak.

BESLENME VE EĞİTİM

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan ve BBC'ye konuşan Prof. Majid Ezzati, "Güney Kore pek çok şeyden kurtuldu ve daha eşitlikçi bir toplum oldu. Beslenme ve eğitime toplumun yalnızca bir kısmı değil neredeyse tamamı ulaşabildi" dediği açıklamasında "Hipertansiyonla başa çıkmakta daha iyiler ve dünyadaki en düşük obezite oranlarından birine sahipler" Güney Kore’de obezite yok gibi dedi.

JAPONYA VE ABD GERİLİYOR

Aynı araştırmaya göre Japonya ve ABD geriliyor. Uzun yaşamın lideri olan Japonya'nınsa sıralamada geriye düşmesi bekleniyor. Şu an dünya birincisi olan Japon kadınlarını yalnızca Kore değil, Fransa da geçecek. Japon erkekleri ise en uzun yaşan erkekler arasında dördüncü sıradan yedinci sıraya gerileyecek.

2030 SENESİNDE

ABD de bu alanda başarısız. 2030'a gelindiğinde zengin ülkeler arasında beklenen yaşam süresinin en az olduğu ülke olma yolunda ilerliyor: Bu gidişle 2030'da Meksika ve Hırvatistan ile birlikte erkeklerde 80, kadınlarda 83 yıl beklenen ömür süresine sahip olacak.

AMERİKA

Prof. Ezzati "Güney Kore'nin tam tersi" dediği açıklamada "ABD toplumundaki eşitsizlik ülke ortalamasını da etkiliyor. Araştırmada yer alan ülkeler arasında herkesi kapsayan sağlık güvencesi olmayan tek ülkedir. Ayrıca boy ortalamasındaki artışın durduğu tek ülkedir. Bu da erken yaşlardaki beslenmeyle ilgili bir sorun olduğuna işaret ediyor." dediği açıklamada Amerika için geleceğin iyi olmadığının altını çiziyor.

ÇİN VE İNGİLTERE

2030 yılında Çin erkeklerde 81, kadınlarda 87 yaşla ABD'yi geçmiş olacak. İngiltere'de de beklenen yaşam süresi 2030'da artış gösterecek.

TÜRKİYE

Türkiye ise araştırma kapsamında yer almadı. Türkiye İstatistik Kurumu'nun Ekim 2016 verilerine göre Türkiye'de beklenen yaşam süresi kadınlarda 80, erkeklerde 75 yıl.