İnternet vergi dairesi kullanıcı sayısı 10 milyonu geçti

İnternet vergi dairesi kullanıcı sayısı 10 milyonu geçti

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, İzmir'de iş dünyasından insanlarla bir araya geldiği bir toplantıda internet vergi dairleri ve temassız vergi daireleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

İnternet vergi dairesi kullanıcı sayısının her geçen gün artış gösterdiğini belirten Gelir İdaresi Başkanı Ertürk, kullanıcısı sayısının 10 milyon sınırını aştığını bildirdi. Bundan sonraki hedefin temassız vergi daireleri olduğunu belirten Ertürk internet vergi dairelerinin her geçen gün kullanım oranının arttığını belirtti.

10 MİLYON SINIRINI GEÇTİ

Gelir İdaresi Başkanı Adnan Ertürk, İzmir'de iş dünyasından insanlarla bir araya geldiği bir toplantıda internet vergi dairleri ve temassız vergi daireleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İnternet vergi dairelerinin teknolojiyi en üst düzeyde kullanarak mükellef haklarını gözeterek yüksek kalitede hizmet sunmak amacıyla teknolojinin bütün imkanlarını kullanmaya çalıştıklarını belirterek, beyan, bildirim, ödeme gibi işlemlerin çoğunu elektronik ortama taşıdıklarını, Gelir İdaresi internet sitesinin etkin ve verimli bir şekilde kullanıldığını ifade eden Ertürk internet vergi dairesi kullanıcı sayısının 10 milyon sınırını aştığını belirtti.

HER GEÇEN GÜN ARTIYOR

İnternet vergi dairesine girişlerin her geçen gün arttığını geçen yıl 16,7 milyon kez giriş yapıldığını belirten Ertürk "İnternet vergi dairesi kullanıcı sayısı 10 milyonu aştı. İnternet vergi dairesi beyanname verme, ödeme, vergi levhası alımı, mükellefiyet yazısı, vergi borcu bulunup bulunmadığını gösterir yazıların alımı gibi çok sayıda hizmet vermektedir. Hedefimiz temassız bir vergi dairesi oluşturmak. 2004 yılında başlanılan elektronik ortamda beyanname alınması uygulaması bugün gelişmiş ülkelerke kıyaslanacak seviyeye ulaştı. Halihazırda vergi beyannamelerinin yüzde 99,8'i e-beyan sistemiyle alınmaktadır. 2016 yılında elektronik ortamda alınan beyan ve bildirim sayısı yaklaşık 90 milyon adet." dediği açıklama ile yüzde 98 oranında e-beyanname kullanıldığını vurguladı.

10 MİLYONDAN FAZLA TAHSİLAT YAPILDI

Aynı şekilde vergilerin tahsil edilmesi konusunda da atılımlar ve çeşitlilik yaptıklarını belirten Ertürk, tahsilat işlemlerinde de elektronik hizmet seçeneklerini artırdıklarına işaret ederek, 2016 yılında bankalar üzerinden 70 milyonu aşan vergi tahsilat işlemi gerçekleştirdiklerini, aynı yıl başkanlığın internet sitesinde yer alan sanal pos üzerinden banka kartı ve kredi kartlarıyla 10 milyonu aşan tahsilat işlemi yapıldığı bilgisini verdi.

Önceki ve Sonraki Haberler