İran 10 günlük tam kapanma kararı aldı

İran 10 günlük tam kapanma kararı aldı

Vaka sayısı 2 milyonu, can kaybı 64 bini aşan İran dördüncü dalgaya girdi, 10 günlük tam kapanma kararı aldı.

A+A-

İran koronavirüsün yayılmasını önlemek amacıyla bugünden itibaren 10 günlük tam kapanma ilan etti.

Independent gazetesinin haberine göre, Sağlık Bakanı Alirıza Reisi, ülkenin 31 eyaletinden 237ünde geçerli olacak tam kapanma sırasında işyerleri, okullar, tiyatrolar ve spor tesislerinin kapalı olacağını, Çarşamba günü başlayacak Ramazan sırasında tüm toplantıların yasaklandığını açıkladı.

İran Cumhurbaşkanı ise televizyondan yaptığı konuşmada “ne yazık ki bugün dördüncü dalgaya girdik” dedi. Ruhani vakaların atmasına çoğunlukla virüsün, yıl başında Irak’tan İran’a sıçrayan  İngiliz varyantının neden söyledi. Cumhurbaşkanı Ruhani virüsün yayılmasın diğer nedenleri olarak ise yaygın seyahatler, düğünler ve Nevruz sırasındaki kutlamaları sıraladı

Sağlık Bakanı Reisi ise virüsün İngiliz varyantının ülkede yaygın olduğunu ve 257 il ve ilçede kırmızı alarm verildiğini belirtti.

İran’da virüs vakaları 2 milyonu geçerken, 64 binden fazla kişi de öldü. Geçen hafta boyunca günlük 20 binden fazla vaka tespit edildi.

İran’da aşılamada çok yavaş gidiyor. Tahran yönetimi Rusya’dan ısmarladığı 2 milyon Sputnik V aşısının 400 binden fazlasını aldığını ve AstraZeneca aşısından da 4,2 milyon dozun gelmesini beklediğini açıkladı. İran ısmarladığı 500 bin Çin aşısı Covaxin’in de 250 bin dozunu alabildi.

83 milyon nüfuslu İran, 20 Mart'a kadar 2 milyon aşı almayı umuyordu. İran’ın biri Küba ile işbirliği içinde kendi geliştirdiği en az 4 aşının ise birkaç aya kullanılabilir hale gelmesi bekleniyor.

(AjansBizim)