İran ile Türkiye arasına yeni sınır kapısı

İran ile Türkiye arasına yeni sınır kapısı

TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldükten sonra kabul edilen kanun tasarısına göre İran ile Türkiye arasında yeni sınır kapıları açılacak.

A+A-

Türkiye ile İran arasında var olan sınır kapılarına yenileri ekleniyor. TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldükten sonra kabul edilen kanun tasarısına göre İran ile Türkiye arasında yeni sınır kapıları açılacak.

3 OLAN SINIR KAPISI 5’E ÇIKIYOR

Türkiye ile İran arasında var olan 3 tane sınır kapısına yenileri eklenecek. Ağtı üzerinden İran’ın Bazargan şehrine açılan Gürbülak sınır kapısı 1953 yılında açılmış ve Türkiye – İran arasında açılmış ilk sınır kapısıdır.

İLK SINIR KAPISI 1953 YILINDA AÇILDI

1964 yılında açılan Esendere sınır kapısı Hakkari ile İran’ın Serow kenti arasındadır. 2011 yılında açılan Kapıköy sınır kapısı ise Van ile İran’ın Razi kentini birbirine bağlamaktadır.

2 TANE YENİ KARA HUDUT KAPISI AÇILACAK

Yukarıdaki 3 tane sınır kapısına ek olarak yeni kapılar açılacak. Yeni sınır kapılarının açılma nedeni olarak kanunda belirlendiği şekli ile uluslararası yolcu, eşya ve araç trafiğinde kullanılacak yeni sınır kapıları ile İran- Türkiye arasındaki ticaret hacminin artması bekleniyor. Açılacak sınır kapısının bir tanesi Dilucu ile Maku arasındadır. Diğeri ise Kapıköy-Razi sınır kapısı faaliyete alınacak.