İranlı Ünlü Yönetmen Farhadi Oscar Törenine Katılmayacak

İranlı Ünlü Yönetmen Farhadi Oscar Törenine Katılmayacak

Daha önce “Bir Ayrılık” adlı film ile Oscar ödülü kazanan ünlü yönetmen Asghar Farhadi 26 Şubat tarihinde yapılacak Oscar ödül törenine katılmayacak.

A+A-

Oscar’a aday olan “'Satıcı” filminin İranlı yönetmeni Asghar Farhadi Oscar törenlerine katılmayacağını bildirdi. Daha önce “Bir Ayrılık” adlı film ile Oscar ödülü kazanan ünlü yönetmen 26 Şubat tarihinde yapılacak Oscar ödül törenine katılmayacak. Bu sene Oscar’a aday olarak gösterilen ünlü yönetmenin “Satıcı” filminde başrol oyuncusu ise Trump’a tepki olarak ödül törenine katılmayacağını bildirdi.

3 AYLIK VİZE KISITLAMASI

ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın Suriye savaşından kaçan Suriyeli mülteciler başta olmak üzere orta doğu kimliğine sahip insanların ABD’ye girişlerinde vize kısıtlaması getirmesi nedeniyle ünlü yönetmen Oscar törenine katılmayacağını belirtmişti. Trump’un yeni aldığı karar gereği Suriye’den kaçanlara ülkeye girişte izin verilmiyor. Müslüman olan İran, Irak, Yemen, Libya, Somali ve Sudan vatandaşlarına ise en fazla 3 aylık vize veriliyor.

ÜNLÜ YÖNETMEN 2 DEFA OSCAR KAZANDI

En İyi Yabancı Film” dalında Oscar’a aday gösterilen Farhadi bu kısıtlamalar ve yasaklar nedeniyle 26 Şubat’ta gerçekleşecek olan Oscar törenine katılamayacağını belirtmişti.

2012 BİR AYRILIK FİLMİ 2 OSCAR ALDI

Ünlü yönetmenin 2012 yılında yönettiği “Bir Ayrılık” adlı film “En İyi Yabancı Film” ve “En İyi Özgün Senaryo” ödüllerini kazanarak Farhadi’ye Oscar getirmişti.

ABD FARHADİ’YE VİZE VERMEYECEK

Farhadi’nin Oscar törenine katılmama kararından sonra Ulusal İran Amerikan Konseyi Başkanı Trita Parsi Twitter’dan konuyla alakalı yaptığı açıklama ile, “Teyit edildi: Asghar Farhadi’nin Oscar törenine katılmak için ABD’ye girişine izin verilmeyecek” diyerek Farhadi törene katılmak istese bile ABD’den vize alamayacağına vurgu yaptı.