İş Sanat Baharı çeşitli etkinliklerle karşılıyor

İş Sanat Baharı çeşitli etkinliklerle karşılıyor

İş Sanat Nisan ayını flüt sanatçısı Şefika Kutluer’in solist olarak yer aldığı Vakhtang Kakhidze’nin yönetimindeki Tiflis Senfoni Orkestrası ile karşılıyor.

A+A-

İş Sanat Nisan ayını flüt sanatçısı Şefika Kutluer’in solist olarak yer aldığı Vakhtang Kakhidze’nin yönetimindeki Tiflis Senfoni Orkestrası ile karşılıyor. Müzikli çocuk oyunları Robot Pinokyo ve Fırtına; yerli projelerde Lahza ve Kenan Doğulu, Sait Faik ve Sabahattin Ali hikâyelerinin seslendirileceği dinletiler İş Kuleleri Salonu’nda olacak. Nisan ayının Parlayan Yıldızlar’ı Selin Özer ve Doğa Karahan ise Milli Reasürans Konser Salonu’nda resital verecek. Kibele Sanat Galerisi’nde ise figüratif resmin önemli temsilcilerinden Nevhiz, “Varlığımın Garip Şarkısı” başlıklı retrospektif sergisi ile 12 Nisan’a kadar ziyaret edilebilir.

Sait Faik hikâyeleri ile “Şehir Amber Kokacak”

Daha çok İstanbul’u ve şehir insanını acısıyla-sevinciyle etkileyici bir biçimde kaleme alan Sait Faik Abasıyanık, beş hikâyesiyle izleyicilerle buluşuyor. “Şehir Amber Kokacak” adlı dinletide yazarın “Müthiş Bir Tren”, “Havuz Başı”, “Balıkçısını Bulan Olta”, “Yüksekkaldırım”, “Serseri Çocuk ve Köpek” başlıklı hikâyeleri eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı bir sahne düzeniyle edebiyatseverleri nostaljik bir yolculuğa davet ediyor. Atilla Birkiye’nin metinlerini hazırladığı, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı dinletinin müzik yönetmenliğini Serdar Yalçın üstleniyor. Edebiyat ile müziğin iç içe geçtiği dinletide eserleri kemanda Seda Subaşı, çelloda Şemsa İdil Ural yorumlarken; efektler Tuğrul Keskin, Vehbi Arslan ve Hasip Tuz’a ait. Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in seslendireceği Sait Faik hikâye dinletisi 6 Nisan Pazartesi günü 17.00’de ve 20.30’da iki ayrı gösterimle İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek.

Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Seyirciler etkinliklerden 1 saat 30 dakika önce salona kabul edilecektir. Seyirci kabulü salon kapasitesi ile sınırlıdır.

Flüt sanatçısı Şefika Kutluer Tiflis Senfoni Orkestrası ile aynı sahnede

Besteci ve orkestra şefi Vakhtang Kakhidze yönetimindeki Tiflis Senfoni Orkestrası, 7 Nisan Salı akşamı 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda flüt sanatçısı Şefika Kutluer ile birlikte Mozart’tan Tchaikovsky’e uzanan bir repertuvar ile sahne alacak. “Sihirli Flüt” olarak anılan flüt virtüözümüz Şefika Kutluer, UNICEF’in iyi niyet elçisi olarak çocuklar için dünya çapında birçok etkinliğe imza attı. İtalya Cumhurbaşkanı’ndan “İtalyan Devlet Nişanı”, “Avusturya Cumhuriyeti Altın Liyakat Nişanı”, “Kazakistan Devlet Kültür Nişanı” ve “Slovakya Cumhuriyeti Altın Devlet Şeref Madalyası”na layık görüldü. Bugüne kadar 17 albüme imza atan Kutluer ayrıca Türk kültürüne yaptığı hizmetlerden dolayı “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü”ne sahip.

1993 yılında Tiflis Senfoni Orkestrası’nın kurucusu olan şef Jansung Kakhidze’nin oğlu Vakhtang Kakhidze Tiflis’in en önemli sanatçılarının başında geliyor. Gürcistan Cumhuriyeti Yüksek Şeref ödülü sahibi Kakhidze, 2002 yılından beri Tiflis Senfoni Orkestrası’nın orkestra şefi ve sanat yönetmeni olarak sanat hayatına devam ediyor. Kendi bestelerinin yanı sıra birçok eseri, dünyanın çeşitli yerlerinde sahneye taşıyan Kakhidze, bestelediği film müziği ile Gürcü Sineması Nato Akademi Ödülü’ne layık görüldü.

Pinokyo bu kez robot olarak sahnede

Müzik ve tiyatroyu aynı sahnede birleştiren İş Sanat’ın çocuk oyunlarında “Robot Pinokyo” var. Yekta Kopan’ın yeniden kaleme aldığı, Lerzan Pamir’in yönettiği oyunun dramaturjisini Mehmet Ergen, anlatıcılığını Aslı Tandoğan yaparken, Pinokyo karakterine Anıl Altınöz hayat veriyor. Oyunun müzikleri Tolga Çebi’ye, koreografisi ise Selçuk Boran’a ait. Robot Pinokyo’nun dekor ve ışık tasarımı Cem Yılmazer, kostümleri ise Gül Sağer imzası taşıyor. Pinokyo’nun günümüz koşullarına uyarlanmış versiyonunda kukla çocuğu yapan Gepetto Usta, Robot Pinokyo’ya yazılım yükleyen Bilgin karakteriyle karşımıza çıkıyor. Müzikal oyunda çocuklar; iyiyi, kötüyü ve arkadaşlığı öğrenen Robot Pinokyo'nun eğlenceli büyüme macerasına tanık olacak.4 yaş ve üzeri seyirciler için önerilen müzikli oyun 12 Nisan Pazar günü 15.00’te İş Kuleleri Salonu’nda sahnelenecek.

Kenan Doğulu & Lahza aynı sahnede

Cenk Erdoğan ve Mehmet İkiz’in ortak projesi “Lahza” Türkiye’nin en önemli besteci, söz yazarı ve şarkıcılarından Kenan Doğulu ile buluşuyor. İlk albümlerini yayınladıkları günden beri uluslararası birçok festival tarafından davet alan Lahza, doğaçlama temeline oturttukları müzikleri ve besteleriyle günümüz Türk caz müziğinin önde gelen figürlerinden. İkili 90’lardan bugüne sayısız “hit” bestelemiş sadece bir dönemin değil tüm pop müziğin önemli isimlerinden Kenan Doğulu'yla bir araya gelerek eşsiz bir geceye imza atacak. 20.30’da İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek performansa tanıklık etmek isterseniz 15 Nisan tarihini ajandalarınıza şimdiden not edin.

Sabahattin Ali’nin hikâyeleri İş Sanat’ta: “Bu Dünya Böyledir İşte!”

Sabahattin Ali, kırsal kesim insanını, içinde bulunduğu durumu ironik ve yalın bir dille anlattığı dört hikâyesiyle İş Sanat’ta seyirciyle buluşuyor. “Bu Dünya Böyledir İşte!” adlı dinletide, Sabahattin Ali’nin “Katil Osman”, “Ayran” “Kafa Kâğıdı” ve “İki Kadın” adlı hikâyeleri eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne düzeninde müzikle birlikte seslendiriliyor.

Atilla Birkiye’nin metinlerini hazırladığı, Mehmet Birkiye’nin sahneye uyarladığı dinletinin müzik yönetmenliğini Serdar Yalçın üstleniyor. Edebiyat ile müziğin iç içe geçtiği dinletide eserleri kemanda Seda Subaşı, çelloda Şemsa İdil Ural yorumlarken; efektler Tuğrul Karanfil ve Yiğit Çelik’e ait. Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek’in seslendireceği Sabahattin Ali hikâye dinletisi, 19 Nisan Pazar günü 16.00’da ve 20 Nisan Pazartesi akşamı 20.30’da iki ayrı gösterimle İş Kuleleri Salonu’nda gerçekleşecek.

Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır. Matine günleri saat 14.00’ten, suare günleri saat 19.00'dan itibaren seyirciler salona kabul edilecektir. Seyirci kabulü salon kapasitesi ile sınırlıdır.

Beethoven ve Shakespeare’li bir çocuk oyunu: Fırtına

Klasik müzik ve tiyatroyu buluşturan “Fırtına” oyununda Geveze Piyanist ve arkadaşları Ludwig van Beethoven'ın 250’nci doğum yılını, bestecinin en sevdiği yazar W. Shakespeare ile kutluyor. “Geveze Piyanist” Emir Gamsız ve Spolin-ist Öykü Tiyatrosu tarafından hazırlanan Ege Maltepe’nin yönettiği oyunun ilk bölümünde klasik müzik, “Geveze Piyanist” ve Ceyda Düvenci tarafından çocuklara eğlenceli bir şekilde anlatılırken, ikinci bölümde ise William Shakespeare’in Fırtına adlı oyunu, Spolin-İst Öykü Tiyatrosu’nun oyuncuları tarafından sergilenecek. 6 yaş ve üzeri seyirciler için önerilen oyun 26 Nisan Pazar günü 15.00’te İş Kuleleri Salonu’nda sahnelenecek.