Isı değişimine duyarlı yapay deri üretildi

Isı değişimine duyarlı yapay deri üretildi

ABD’de yapılan bir araştırmada doğadaki hayvanların özelliklerinin bilim sahasına yansıtılması ile yapay deri üretildi.

A+A-

ABD’de yapılan bir araştırmada doğadaki hayvanların özelliklerinin bilim sahasına yansıtılması ile yapay deri üretildi. California Teknoloji Enstitüsünden (Caltech) yapılan bir araştırmada çıngıraklı yılanların avlarını yakalamak için onların ısılarını kullanmalarından esinlenerek ısıya duyarlı yapay deri üretildi.

ÇINGIRAKLI YILANLARDAN ESİNLENİLDİ

Çıngıraklı yılanlar avlarını tespit etmek için onların vücutlarından çıkan ısıyı takip ederek avlarını saldırıyor ve onları yakalıyor. Bu özelliği taklit eden bir hücre mekanizması geliştiren bilim adamları ısı değişimine duyarlı yapa deri geliştirdiler.

PEKTİN MOLEKÜLÜNDEN ESİNLENİLDİ

Caltech'te Profesör Chiara Daraio başkanlığında yapılan laboratuar çalışmasında bitki hücre duvarında bulunan uzun zincirli molekül "pektin"den faydalanarak bu malzemeyi geliştirdiler. Pektin adlı molekülün seçilmesinin nedeni olarak ısı değişimlerine duyarlılık göstermesi gösterilirken molekülün ısıya karşı yüksek hassasiyet göstermesi ekip için başlangıç noktasını oluşturmuş.

ISIYA DUYARLI YAPAY DERİ

Pektin adlı molekülü izole ederek yalnızca pektin ve sudan meydana gelen insan saçı kalınlığında esnek ve şeffaf bir film üretildi. Ekibin bu projeye başlamasında etkili olan çıngıraklı yılanların ısı takip sistemi kullanarak avlarını bulmalarından esinlenerek bu yapay deri fikri ortaya çıktığı belirtiliyor.