Işıkla yazı yazılabilen kağıt üretildi

Işıkla yazı yazılabilen kağıt üretildi

Yeni üretilen kağıda bilinenin aksine kalem ve mürekkeple yazı yazılmıyor. Bu kağıda yazı yazmak için ışık kullanılıyor.

A+A-

Işıkla yazı yazılabilen kağıt üretildi. Riverside Kaliforniya Üniversitesi’nden Yadong Yin ve ekibinin yapmış olduğu bir çalışma ile kağıt algımızı tamamen değiştirecek yeni bir kağıt üretildiği açıklandı.

80 DEFA KULLANILIYOR

Riverside Kaliforniya Üniversitesi’nden yapılan bir araştırmada yeni nesil kağıt üretimi gerçekleştirildi. Yeni üretilen kağıda bilinenin aksine kalem ve mürekkeple yazı yazılmıyor. Bu kağıda yazı yazmak için ışık kullanılıyor. Kağıt üzerine yazılan yazıların silinmesi için ise kağıdı sadece ısıtmak yeterli oluyor. Yeni üretilen kağıdın 80 defa kullanıla bildiği belirtildi.

KARBON SALINIMINI AZALTACAK

Modern hayatın göstergesi olan günümüz kağıtlarının üretimi hem meşakkatli hem de çevreye verdiği zarar nedeniyle çevrecilerin tepkilerine neden olsa da alternatifinin olmaması nedeniyle her geçen üretimi ve kullanımı artmaya devam ediyor. Kağıt üretimi için her yıl atmosfere karbon salınımı oluyor. Bu karbon salınımı nedeniyle küresel ısınma başta olmak üzere bir çok sorun dünyada baş gösteriyor.

YENİ NESİL KAĞIT

Yeni geliştirilen bu kağıt ile karbon salınımın azalması bekleniyor. Yin ve ekibinin geliştirdiği yeni nesil kağıdın koyu lacivert (Prusya mavisi) boya ve titanyum dioksit kullanılarak üretildi. İnsan saçından milyonlarca kez küçük nano parçacıklardan oluşan bu karışım normal kağıda uygulandı. Yeni geliştirilen bu kağıda mor ötesi ışık kullanılarak istenilen yazılıp çizilebilmekte. Kağıt ısıtıldığında üzerine yazılanlar silinmekte, eğer kendi halinde bırakılırsa da 5 gün içinde normal halini alıyor.

YAZICISI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORLAR

Yin ve ekibi şimdilerde bu yeni geliştirilen kağıt teknolojisini kullanacak yazıcı teknolojisi üzerinde çalışıyorlar. Yeni kağıdın hem ucuz hem de ekonomik olmasından dolayı ilerleyen zaman diliminde kullanım alanının artacağı vurgulanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler