İskender paydaş ideallerim arasında kayahan'la çalışmak vardı

İskender paydaş ideallerim arasında kayahan'la çalışmak vardı

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, müzisyen İskender Paydaş’ı konuk etti.

A+A-

Öykü Özdoğan’ın hazırlayıp sunduğu “20 DAKİKA”, müzisyen İskender Paydaş’ı konuk etti. Paydaş, NTV Radyo dinleyicilerine 9 Aralık’ta Volkswagen Arena’da gerçekleşecek “Zamansız Şarkılar Senfonik”i anlattı.

“Müzikseverleri çok coşkulu bir akşam bekliyor!”

İskender Paydaş, 9 Aralık’ta “Zamansız Şarkılar Senfonik”te Türk müziğinin efsane şarkılarını bambaşka bir orkestrasyonla müzikseverlere sunacağını anlatarak sohbete başladı.

Ünlü müzisyen, “O gece çok coşkulu olacak. Alışılagelmiş, klasik müzik konserlerinden farklı olarak daha senfonik rock diyebileceğimiz bir tarzda gerçekleşecek. Genellikle senfoni ortkestrası denince akla daha sessiz, sakin dinlenmesi gereken, hatta bazen bazı insanların uyuyakaldığı çok ciddi bir ortam düşünülüyor. Halbuki senfoni orkestrası o kadar çok olanağa sahip ki çok sakin bir müzik yapılabileceği gibi, olabilecek en gürültülü, en sert müziği de yapma şansınız var. Şimdiye kadar yaptığımız, benim imzam olan aranjmanlardan yola çıkarak sevilen şarkıları bu sefer benim senfonik yorumlarımla sahnede çalacağız” dedi.

“Efsane şarkılara Ceylan Ertem, Haluk Levent ve Fatih Erkoç eşlik edecek”

Türk müzik tarihine damga vuran şarkılarının pop-rock yorumuyla sahneye konacağını söyleyen ünlü müzisyen, müzikseverleri ayrıca görsel şovların da beklediğini belirterek Ceylan Ertem, Haluk Levent ve Fatih Erkoç gibi birbirinden kıymetli sanatçıların o gece orkestraya eşlik edeceğini sözlerine ekledi.

“Fatih Erkoç, hayran olduğum bir müzisyen”

Paydaş, özellikle bu üç sanatçıyı seçme nedenini şöyle anlattı; “Fatih Erkoç zaten hayran olduğum bir müzisyendi. En son düzenlediğimiz ‘Kayahan’ı Anma Gecesi’nde Fatih Erkoç da konuktu ve ‘Bir Aşk Hikayesi’ni seslendirdi. Bütün salon ayağa kalktı, müthiş bir performanstı. O da senfonik formatta bir konserdi ve Fatih Erkoç ‘Zamansız Şarkılar Senfonik’te olması gereken en önemli sanatçıydı” dedi.

Haluk Levent’le birbirlerinden habersiz benzer formatlarda müzik yaptıklarını bu durumu öğrendiklerinde de yollarını birleştirmeye karar verdiklerini söyleyen İskender Paydaş, “Onun da benim de hayalimiz aynıymış. Haluk Levent’in burada sağlayacağı katkı gerçekten çok büyük” dedi. Paydaş, Ceylan Ertem’i ise “Odalarda Işıksızım” yorumuyla tanıdığını ve çok başarılı bulduğunu sözlerine ekledi.

“Şarkılarım arasında seçim yapmam çok zor”

Şarkıları arasında seçim yapmasının zor olduğunu belirten ünlü müzisyen, “Beni en çok yansıtan ‘Her Gece’ şarkımdır. Gurur duyduğum aranjmanlarımdan biri ise Harun Kolçak’la yaptığımız ‘Yanımda Kal’. Zoru başardığımı düşündüren şarkılardan biri de ‘Odalarda Işıksızım’dır. Bu şarkıyı henüz 24 yaşında yapmıştım. O yaşıma göre iyi becermişim” dedi.

“İdeallerim arasında Kayahan’la çalışmak vardı”

Kayahan’ı 1986 yılından beri tanıdığını söyleyen Paydaş, “Kayahan telezvizyona çıkan diğer şarkıcılardan farklıydı, kendi şarkılarını yapan bir besteci ve söz yazarıydı. Daha 11 yaşındayken farklı tarzıyla benim ilgimi çok çekiyordu ve ideallerim arasında onunla çalışabilmek vardı. Bir şekilde beraber çalışmaya başladık ve bana her konuda çok faydası oldu. Hem bana çok büyük bir tecrübe kazandırdı, hem de çok güzel ilerlememi sağladı” dedi.

Mirkelam’la da yıllarca beraber çalıştıklarını ve çok yakın arkadaş olduklarını anlatan Paydaş, “Mirkelam’la 1995’te ilk albümümüzü çıkardık. O zamanlar 20’li yaşlarımızdaydık ve hepimizin amacı kendimize göre dünyayı değiştirmekti” dedi.

“Oğlum da bizimle sahne alıyor”

Oğlu Alef’in de kendisiyle birlikte sahneye çıktığını anlatan İskender Paydaş, “Onun uyku saatlerine uygun festivaller olduğunda ya da gündüz konserlerinde bizimle sahnede kalıyor. Alef sahnedeyken büyük alkış alıyor. Evde de kendi bestelerini yapmaya başladı” dedi.