İsrail'de Netanyahu hükümeti kurmakla görevlendirildi

İsrail'de Netanyahu hükümeti kurmakla görevlendirildi

Parlamentoda 52 milletvekilinin desteğine sahip olan Netanyahu'yu zorlu bir müzakere süreci bekliyor. 120 üyeli Parlamentoda çoğunluk için 61 sandalye gerekiyor.

A+A-

Parlamentoda 52 milletvekilinin desteğine sahip olan Netanyahu'yu zorlu bir müzakere süreci bekliyor. 120 üyeli Parlamentoda çoğunluk için 61 sandalye gerekiyor.

İsrail seçimlerinden birinci çıkan Likud Partisi lideri Benjamin Netanyahu, bugün yeni hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle yargılanan Netanyahu, koalisyon hükümeti kurmak için yeterli çoğunluğa sahip bulunmuyor. İsrail seçimleri, ülke tarihinin en uzun süreli Başbakanı olan Netanyahu için referandum havasında geçmişti. 

Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin, “Hükümeti kurma imkânına en yakın görünen Milletvekili Benjamin Netanyahu hakkındaki kararı partilerin tavsiyesi doğrultusunda aldım” dedi.

Televizyondan bir açıklama yapan ve Netanyahu’nun Likud partisinin eski bir mensubu olan Rivlin, “Bu nedenle, Netanyahu’yu hükümeti kurmakla görevlendirdim. Benim için (…) kolay bir karar olmadı” diye ekledi. Rivlin, “Alışılmış olan, Cumhurbaşkanının Parlamentoda 61 sandalyeyi elde eden adayı görevlendirmesidir. Ancak hiçbir aday bu eşiğe ulaşamadı” ifadesini kullandı.

Benjamin Netanyahu, müttefikleri ultra Ortodoks partiler ile aşırı sağcı “Dini Siyonizm” partisi sayesinde ancak 52 milletvekilinin desteğini sağlamış durumda.

İsrail tarihinde görev süresi boyunca cezai suçlamalarla karşı karşıya kalan ilk hükümet başkanı olan Netanyahu, üç davada yolsuzluk, dolandırıcılık ve güveni kötüye kullanma nedeniyle mahkemeye çıktığının ertesi günü hükümeti kurma görevini aldı.

İsrail yasalarına göre, ceza almadığı sürece Başbakanların yargılanması onların görevde kalmasını engellemiyor. Davasının üç yıl sürmesi beklenen Netanyahu, bu bağlamda hükümeti kurmakla görevlendirildi.

15 yılı iktidarda geçen 71 yaşındaki Netanyahu’nun 120 üyeli Parlamentoda koalisyon hükümeti kurma müzakerelerinin zorlu geçmesi bekleniyor.  

İki yılda dördüncü kez yapılan milletvekilliği seçimlerinde 13 parti Knesset’e girmeyi başardı. 2003 seçimlerinden bu yana en çok parti meclise 23 Mart seçimlerinde girmiş oldu. - Ajans Bizim