İstanbul Avrupalı turistleri bekliyor

İstanbul Avrupalı turistleri bekliyor

İBB Turizm Platformu’nun düzenlediği İstanbul Turizm Çalıştayı’nda katılımcılar, gelecek beş yılda kültür ve sanat turizminin öne çıkması gerektiği görüşünde birleşti.

A+A-

İBB Turizm Platformu’nun düzenlediği İstanbul Turizm Çalıştayı’nda katılımcılar, gelecek beş yılda kültür ve sanat turizminin öne çıkması gerektiği görüşünde birleşti. Katılımcıların önemli bir bölümü, Avrupalı turistlerin hedeflenmesi gerektiği düşüncesini paylaşıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Turizm Platformu, kent turizmini masaya yatırmak için İstanbul Turizm Çalıştayı’na ev sahipliği yaptı. İstanbul’da turizmin farklı alanlarında faaliyet gösteren, proje geliştiren, içerik üreten; meslek kuruluşları, örgütler, kamu kuruluşları, işletmeler, akademisyenler, kanaat önderleri, sivil toplum kuruluşları ve gönüllüler çalıştayda görüşlerini paylaştı.

Çalıştaya katılan paydaşlardan her birinin katkı sunabilmesi için yazılı not paylaşması istendi ve anket değerlendirme sistemine başvuruldu. Toplanan görüşlere göre, turizmciler kültür ve sanat turizminin ağırlık kazanmasını önemsiyor. Yine elde edilen sonuçlara göre, turizmcilerin yüzde 57’si Avrupalı ziyaretçilerin hedeflenmesi yönünde görüş bildiriyor. “Sizce İstanbul'un turizm vizyonunda öncelikli hedef kitle aşağıdaki bölgelerden hangisi olmalıdır” sorusunda ilk sırada Avrupa yer aldı. İkinci sırada yüzde 25 ile Asya- Pasifik Bölgesi, üçüncü sırada ise yüzde 7 ile Kuzey Amerika oldu.