İstanbula iki yeni metro hattı

İstanbula iki yeni metro hattı

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısında gündeme aldığı ve oylamaya sunduğu iki proje oy birliği ile kabul edildi.

A+A-

İstanbul'a yapılacak yeni metro hatları ile ilgili plan değişikliği kabul edildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısında gündeme aldığı ve oylamaya sunduğu iki proje oy birliği ile kabul edildi.

İstanbul’da 2 yeni metro hattı yapılmasına karar verildi. İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin toplantısında onaylanan projeler ile Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı ve Vezneciler-Sultangazi Metrosu İstanbul halkının kullanımına sunulacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın seçim vaatleri arasında da yer alan söz konusu metro hatları İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısında binlik ve 5 binlik planları oy birliğiyle kabul edilerek gerekli hazırlıklara başlanacak. 2019 yılında hizmet vermeye başlayacak hatlar ile İstanbul’un toplu taşıma ve trafik sorununa çözüm aranacak.

RUMELİ HİSARÜSTÜ-AŞİYAN FÜNİKÜLER HATTI

Bu hattın 2019 yılında hizmete açılması planlanıyor. 800 metrelik uzunluğunda olacak Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı çift olacak ve tahmini saatte 6 bin yolcu taşıyacak. Levent-Hisarüstü Metro Hattına bağlanacak olan hat bu güzergahtaki yolcuların kolay yolculuk yapmasını sağlayacak.

Projenin bitmesi ile Hisarüstü-Aşiyan sahili 2,5 dakikaya inecek. Projenin hayata geçmesi ile o güzergahta bulunan Zincirlikuyu, Levent, Etiler ve Ulus semtleri raylı sistem ile denize bağlanmış olacak.

"FATİH, EYÜP, GAZİOSMANPAŞA VE SULTANGAZİ, YER ALTINDAN BİRLEŞTİRİLECEK"

İkinci hat ise Vezneciler-Edirnekapı-Eyüp-Gaziosmanpaşa-Sultangazi arasında yapılacak olan raylı sistem projesinden oluşuyor. Mecliste sunularak kabul edilen 1/5000-1/1000 ölçekli uygulama imar planı değişikliği oy birliğiyle kabul edildi. Fatih, Eyüp, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçelerini yer altından birbirine bağlayacak olan proje 2019’den sonra hizmet açılacak.

Proje toplam 15 istasyondan meydana gelecek ve toplam 12,3 kilometre uzunluğa sahip olacak. Bu hattın devreye girmesi ile Vezneciler-Sultangazi arası yolculuk süresi 19 dakikaya inecek.