İstanbul’da AVM ve zincir marketler saat 17.30’da kapanacak

İstanbul’da AVM ve zincir marketler saat 17.30’da kapanacak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da tüm AVM ve zincir marketlerin kapanış saatinin saat 17.00’den 17.30’a uzatıldığını açıkladı.

A+A-

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul’da tüm AVM ve zincir marketlerin kapanış saatinin saat 17.00’den 17.30’a uzatıldığını açıkladı.

Vali Yerlikaya yaptığı açıklamada, salgına karşı toplumun tüm kesimleriyle birlikte topyekûn verilecek mücadelenin çok önemli olduğunu vurguladı.

“Saat 19.00’da evlerimizde olalım” diyen Yerlikaya, sokağa çıkma kısıtlamalarına uyulması, trafik yoğunluğunun azalması, toplu taşıma araçlarındaki kalabalığın önüne geçilmesi için kamu kurum ve kuruluşlarında mesai saatlerinin 10.00-16.00 arası olarak düzenlendiğini hatırlattı. 

Özel sektör temsilcileri karar aldı

Özel sektör temsilcilerinin de çalışanlarının saat 19.00’da evlerinde olabilmesi için fedakârca bir tutum sergilediğini ve iş yerlerinin kapanış saatlerini geriye çektiğini belirten Yerlikaya, 

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekip Avdagiç, Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş ve Tüm Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu Başkanı Alp Önder Özpamukçu’nun, AVM ve zincir marketlerdeki kapanış saatinin 17.30’a çekildiğini bildirdi. 

Yerlikaya, şu bilgileri paylaştı:  

“Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş ve Mısır Çarşısı Esnafları Yardımlaşma ve Koruma Derneği Başkanı Hatice İçiuyan Bezal, İstanbul’umuzun bu köklü alışveriş merkezlerindeki kapanış saatlerinin 17.00 olarak değiştirildiğini bildirdiler. İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan ise Ramazan ayı boyunca Organize Sanayi Bölgesi ve sanayi tesislerinde 1. vardiyanın saat 17.00’de bitirileceğini belirtti. Aldıkları bu kararlardan dolayı özel sektör temsilcilerimize ve tüm esnaf kardeşlerimize şehrimiz adına teşekkür ediyorum. Bütün çabamız sokağa çıkma kısıtlamalarına uyulması ve hemşehrilerimizin saat 19.00’da evlerinde olmaları.” 

Mesai saati sonrası alışveriş için makul süre

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç de sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda, “İstanbul Valimiz ile yapılan son görüşmede alınan bilgiye göre tüm mağaza ve dükkanların kapanma saati 17.30 olacaktır. Bu sayede mesai çıkışından sonra sokağa çıkış yasağı öncesi alışveriş için makul bir süre sağlanmıştır. Pandemiyi beraber yeneceğiz” dedi.

(Ajansbizim)