İstanbuldan uçacak ABD yolcularına elektronik cihaz yasağı geldi

İstanbuldan uçacak ABD yolcularına elektronik cihaz yasağı geldi

Türkiye’den ABD’ye direk uçacak yolcular bundan sonra yanlarında elektronik cihaz bulunduramayacak. Söz konusu yasak, dünya genelindeki 10 uluslararası havalimanından ABD'ye yapılan direkt uçuşları kapsadığı belirtildi.

A+A-

Türkiye’den ABD’ye direk uçacak yolcular bundan sonra yanlarında elektronik cihaz bulunduramayacak. Söz konusu yasak, dünya genelindeki 10 uluslararası havalimanından ABD'ye yapılan direkt uçuşları kapsadığı belirtildi. İstanbul’da bu kentler arasında yer alıyor.

Trump’un 2’nci yasağı

ABD Başkanı Donald Trump, şok bir yasağa daha imza attı. Aralarında İstanbul’un da bulunduğu sekiz ülkedeki 10 havalimanından ABD’ye doğrudan sefer yapacak uçaklara binecek olan yolcular, bugünden itibaren uçağa, boyutu cep telefonundan büyük elektronik cihaz sokamayacak. Söz konusu yasağı doğrulayan THY, şu açıklamayı yaptı: "ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır."

8 ülkeden yapılan uçuşlar

Trump yönetimi sekiz ülkeden ABD'ye yapılan uçuşlarda; yolcuların, boyutu cep telefonundan büyük elektronik cihazları yanlarına almalarını yasakladı. ABD'li bir yetkili, söz konusu yasağın, dünya genelindeki 10 uluslararası havalimanından ABD'ye yapılan direkt uçuşları kapsadığını söyledi. Yetkiliye göre, bu kentlerden biri İstanbul.

ABD’ye direk uçuşları kapsıyor

ABD'nin yürürlüğe soktuğu düzenlemeye göre, söz konusu havalimanlarından ABD'ye direkt uçuş yapan uçaklara binecek yolcuların, dizüstü ve tablet bilgisayarların yanı sıra kamera ve DVD oynatıcı gibi elektronik cihazları kabine almaları yasaklandı. Bu cihazların bagaja verilmesi koşulu getirildi. Tıbbi cihazların ise bu uygulamanın dışında tutulduğu belirtildi.

Ne kadar süreceği belli değil

Direktifin bir güvenlik tehdidi sonucu verildiği açıklandı. Yasağın ne kadar süreceği ise belirtilmedi.

Adı açıklanmayan bir yetkili, CNN'e yaptığı açıklamada, yasağın Arap Yarımadası El Kaidesi ve kısa süre önce Yemen'de Amerikan özel kuvvetlerince yapılan bir baskında elde edilen istihbaratla ilişkili olduğunu öne sürdü.

Bilgilendirmeler başladı

ABD İç Güvenlik Bakanlığı konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı. Dışişleri Bakanlığının ise Amerikan medyasına, elçiliklerin ilgili havayolları şirketlerini bilgilendirmeye başladığını açıkladığı duyuruldu.

8 ülkeden 10 havalimanı için geçerli

Söz konusu yasak, dünya genelindeki 10 uluslararası havalimanından ABD'ye yapılan direkt uçuşları kapsadığı belirtildi. İstanbul’da bu kentler arasında yer alıyor.

ABD'li yetkili diğer kentleri ise şöyle sıraladı:

- Kahire (Mısır)

- Amman (Ürdün)

- Kazablanka (Fas)

- Doha (Katar)

- Riyad ve Cidde (Suudi arabistan)

- Abu Dabi ve Dubai (Birleşik Arap Emrilikleri)

- Kuveyt kenti (Kuveyt)

THY uyarıda bulundu

THY, uygulamanın bugün tebliğ edilmesiyle birlikte yürürlüğe girdiğini bildirerek, ABD’ye uçacak yolcularını uyardı. Bilgilendirmede şöyle denildi:

"ABD'ye seyahat edecek yolcularımızın dikkatine... ABD varışlı seferlerimizde geçerli olmak üzere, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazların kabin içinde taşınmaması konusunda ilgili otoritelerce karar alınmıştır. Medikal cihazların hariç tutulduğu uygulama kapsamında elektronik eşyalar uçak altı kargo bölümünde taşınabilmektedir" denildi.

YOLCULAR YASAK KAPSAMINDAKİ CİHAZLARI NASIL TAŞIYACAK?

Yolcu, cep telefonu veya akıllı telefondan daha büyük elektronik cihazlarını kapalı olarak bavuluna koyacak. Bavul kontuarda teslim edildikten sonra havalimanı güvenliğinden geçirilecek. ABD aralarında Türkiye’nin de olduğu birçok ülkeden yapılan seferlerde yetkilendirdiği güvenlik şirketlerinden özel hizmet alıyor. Bu şirketler, havalimanındaki güvenlikten uçağa gönderilen bagajı tekrar x-ray cihazından geçiriyor. Sonrasında da uçağın kargo bölümüne yükleniyor.

Maddi değeri yüksek bu cihazların bavula konulması akıllara hemen hırsızlık riskini getiriyor. Özellikle ABD’de bavul hırsızlık oranlarının yüksek olması, bu konuda ekstra önlemler alınması gerekliliğine işaret ediyor. Benzer bir yasak, 2006’da İngiltere tarafından uygulandığında havalimanı hırsızlık olaylarında ciddi bir artış yaşanmıştı.