İstiridye mantarı geçim kaynağı oldu

İstiridye mantarı geçim kaynağı oldu

Kiraz'ın köylerinde gündelik işlerde yevmiyeyle çalışan kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kooperatif kurarak evlerinde istiridye mantarı üretmeye başladı.

A+A-

Kiraz'ın köylerinde daha önce gündelik işlerde yevmiyeyle çalışan kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle kooperatif kurarak evlerinde istiridye mantarı üretmeye başladı  

ÖNCELİKLE EĞİTİM ALDILAR

Kiraz'ın kırsal Kırköy ve çevre köylerinde yaşayan ve gündelik işlerle aile ekonomisine katkı sağlayayan tarım arazileri ve birikmiş sermayesi olmayan  kadınlar, çıkış yolu bulmak için İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kapısını çaldı. Büyükşehir, çeşitli kuruluşların desteğiyle istiridye mantarı yetiştirme eğitimi verdi. Kadınlar evin karanlık odasına, deposuna, her uygun ortama tohumları ekti. İlk ürünlerini de alan kadınlar pazarda satışa çıkardı.  

ÜRETİM TESİS SÖZÜ VERDİ

Ardından kadınlar birleşerek 60 ortaklı Kırköy Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni kurdul ve mantara olan talep de hızla artmaya başladı. Köyü ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kurulacak üretim tesisi konusunda destek vereceklerini söyledi. Kooperatif Başkanı Güler Özen, "Kiraz’da iş olanakları kısıtlı, ancak kadınlarımızın da çalışması gerekiyor. Projeyle kendilerine güvenleri geldi. Artık bizim de bir kazancımız var" dedi.

HABERE YORUM KAT