İtalya 3. doz aşıyı hızlandırma kararı aldı

İtalya 3. doz aşıyı hızlandırma kararı aldı

İtalya, Avrupa’yı etkisi altına alan Covid salgınının yeni dalgası karşısında başta hatırlatma dozunu hızlandırmak olmak üzere bir dizi yeni önlem aldı.

A+A-

İtalya Başbakanı Mario Draghi, “Avrupa’da durumu en iyi olan ülkeleri arasındayız, ancak durum gittikçe kötüleşiyor” dedi.

İtalyan hükümeti, aşı olmamış kişilerin bundan böyle lokanta, bar, sinema, tiyatro, diskotek, spor salonları gibi yerlere alınmamasına karar verdi.

Sadece aşılanmış olanlar ve hasta olup iyileşmelerinden bu yana altı ayı aşmamış kişiler bu tür yerlere girebilecek. Negatif test sonucu ibraz ederek buralara girebilenler de artık kapalı ortamlara alınmayacak.

Bu önlemler, 6 Aralık’ta yürürlüğe konacak ve 15 Ocak’a kadar geçerli olacak.

Öte yandan, ikinci doz aşıdan sonra beş ayı dolduran 40 yaş üstü bütün İtalyan yurttaşları hatırlatma aşısını bugünden itibaren olabilecek. Sağlık Bakanlığı, daha önce altı ay olarak belirlediği bu süreyi beş aya indirdi.

Sağlık Bakanı Roberto Speranza, 18 yaş üstü kişilerin de hatırlatma dozunu 1 Aralık’tan itibaren yaptırabileceğini duyurdu. Üçüncü doz aşı, 15 Aralık’tan başlayarak bütün sağlık sektöründe çalışan herkes için zorunlu kılındı.

Günümüze kadar sadece sağlık ve eğitim personelini ilgilendiren aşılanma zorunluluğu, bundan böyle bu iki sektörde çalışan idarî personel ile asker ve polis bütün güvenlik güçlerine de yaygınlaştırılacak. 

Avrupa Birliği’nin salgın hastalıklarla görevli kuruluşu olan Avrupa Hastalıkların Kontrolü Merkezi (ECDC), Avrupa ülkelerini Covid salgını karşısında yeni önlemler almaya çağırdı.

Bugüne kadar salgına 133 binden fazla kurban vererek, ağır bir bedel ödeyen İtalya, aşılama oranında yüzde 75’e ulaşmayı başardı.

Etiketler :