İtalya GP’de Daniel Ricciardo birinci, Lando Norris ikinci oldu

İtalya GP’de Daniel Ricciardo birinci, Lando Norris ikinci oldu

Formula 1’de sezonun 14’üncü ayağı olan ve sürücüler şampiyonluğunun en önemli iki adayı Max Verstappen’le Lewis Hamilton’un kaza yaparak yarış dışı kaldığı İtalya GP’de, McLaren pilotlarından Daniel Ricciardo birinci, Lando Norris ikinci oldu.

A+A-

Formula 1’de sezonun 14’üncü ayağı olan ve sürücüler şampiyonluğunun en önemli iki adayı Max Verstappen’le Lewis Hamilton’un kaza yaparak yarış dışı kaldığı İtalya GP’de, McLaren pilotlarından Daniel Ricciardo birinci, Lando Norris ikinci oldu. Podyumdaki son yeri ise yarışa 19’uncu sıradan başlayan Valtteri Bottas kazandı.

Monza pistinde yarışa pol pozisyonundan başlayan Max Verstappeni yaptığı iyi start sonucunda geçen Daniel Ricciardo, böylece yarışın ilk turunda birinci sırayı aldı. İlk turun en önemli olayı ise Ferrari pilotu Carlos Sainz’ın arkadan temas ettiği ve aracın dengesini bozduğu Alfa Romeo pilotu Antonio Giovinazzi’nin ön kanadını kaybederek yarış dışı kalması oldu.

Yarışa verilen startın ardından oluşan Ricciardo, Verstappen, Norris ve Hamilton sıralaması 20’li turların başına kadar değişmeden devam etti. Bu süreçte yarışa 19’uncu sıradan başlayan Valtteri Bottas ise 9’uncu sıraya kadar yükseldi. 

Yarışın kırılma anı yapılan ilk pit stoplardan sonra yaşandı. Yarışın lideri Daniel Ricciardo 23’üncü turda yaptığı erken pit sonrasında 7’inci sırada piste döndü. O sırada yarışa ikinci sırada devam eden Red Bull pilotu Max Versatppen ise Ricciardo’dan bir tur sonra pite girdi. Verstappen takımının yaptığı yavaş pit nedeniyle yarışa 10’uncu sırada döndü. Aynı turda Lando Norris’i geçen Hamilton ise birinci sıraya yükselmiş oldu. Yarışın en dikkati çeken olayı ise yarışı birinci sırada götüren Lewis Hamilton’un 25’inci turun sonunda yaptığı yavaş pit sonrasında yarışa yan yana döndüğü Max Verstappen’le yaptığı kaza oldu. 

Max Verstappen’in aracının Hamilton’ın Mercedes’inin üzerine çıktığı ve iki pilotun da yarış dışı kaldığı kaza sonrası 27’nci turda piste giren güvenlik aracı 30’uncu turda pisti terk etti. 

Yarışın devamında ilk iki sırayı alan Ricciardo ve Norris ikilisi, yarışın sonuna kadar yerlerini korudu ve 2010 Kanada Gp’den 11 yıl sonra McLaren’e ilk iki sırayı kazandırmış oldu. Sezon sonunda takımı Mercedes’ten ayrılarak Alfa Romeo’ya transfer olması kesinleşen Valtteri Bottas üçüncü olurken, Ferrari pilotu Charles Leclerc  yarışı 4’üncü sırada tamamladı. Yarışa 9’uncu sıradan başlayan Red Bull pilotu Sergio Perez,  yaşanan kazalardan sonra üçüncülüğe kadar yükseldi. Fakat, 37’nci turda aldığı 5 saniyelik ceza nedeniyle yarışı 5’inci sırada tamamladı. 

Bu sonuçlarla Daniel Ricciardo kariyerindeki 32’nci podyumunu kazanırken, takım arkadaşı Lando Norris ise yarışı ikinci sırada bitirerek kariyerinin en iyi derecesini yakalamış oldu. Sürücüler klasmanında ilk Max Verstappen ile Lewis Hamilton’un yeri değişmedi.

Önceki ve Sonraki Haberler