İzmir, bahardan yaza festivallerle girecek

İzmir, bahardan yaza festivallerle girecek

Ege lezzetlerinin gözde sebzesi enginar, Bayındırlı üreticileri dünya pazarlarına taşıyan çiçek ve Girit mutfağı ile İzmir'in simgelerinden boyoz gibi ürünleri tema alan festivaller sizlere baharı doyasıya yaşatacak.

A+A-

İzmir’in birbirinden renkli ve eğlenceli haftaları başladı. Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle düzenlenen ulusal ve uluslararası festivaller, tüm dikkatleri kente çekiyor. Boyoz, enginar ve çiçek gibi yerel ve kültürel simgelerin ön plana çıktığı festivallere ek olarak gençlere yönelik etkinliklerle İzmir, bahardan yaza keyifli bir geçişe hazırlanıyor

Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği birbirinden renkli festivallerle bahar ayları İzmir'de dolu dolu yaşanacak. Önümüzdeki haftalarda Ege lezzetlerinin gözde sebzesi enginar, Bayındırlı üreticileri dünya pazarlarına taşıyan çiçek ve Girit mutfağı ile İzmir'in simgelerinden boyoz gibi ürünleri tema alan festivaller ardı ardına gelecek. 

Geçen yıl düzenlenen ve büyük ilgi gören Gençlik Festivali de Türkiye'nin dört bir yanından gençleri İnciraltı Kent Ormanı’nda buluşturacak. Dünya Dans Günü ile baharın müjdecisi Hıdırıllez ise yine İzmir’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği şenlikle coşkuyla kutlanacak.

İşte Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle büyüyen ve ülke çapında ilgi yaratan festivallerden bazıları.

HAYDİ DANS EDELİM!

"Dünya Dans Günü”nü 27, 28 ve 29 Nisan tarihlerinde kentin farklı noktalarında etkinliklerle kutlanacak. 27 Nisan’da Konak Çim Amfi’de Mix Of World Dans ve Genç Sahne grubu sahne alacak. Aynı gün Hasanağa Bahçesi’nde 80’ler 90’lar Flashmob gösterisi var. 28 Nisan’da Bornova Küçükpark ve Alsancak Vapur İskelesi dans gösterilerine sahne olacak. 29 Nisan'da ise etkinlikler Kültürpark'a taşınacak.

BOYOZ YEMEYE BUYRUN

İzmir kahvaltılarının vazgeçilmezi ‘boyoz’, tadına doyulamayacak bir festivalle damakta yine iz bırakacak. 29 Nisan’da düzenlenecek 4. İzmir Boyoz Festivali, İzmirlileri Gündoğdu Meydanı’nda buluşturacak. Büyükşehir Belediyesi evsahipliğindeki festivalde on binlerce boyoz, yumurta, peynir ve çay ikram edilecek. Ayrıca 'Boyoz Yeme Yarışması' da gerçekleştirilecek.

ENGİNAR SİZİ ÇAĞIRIYOR

Yarımada'nın ünlü enginarın tanıtılmasını hedefleyen "4. Uluslararası Enginar Festivali" Urla'da büyük bir heyecan yaratıyor. Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi akınına uğrayan festival, bu yıl 27-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek. Geçen yıl bir milyon ziyaretçi gelince çıtayı yükselten festival enginarlı yemek yarışmaları, tadım etkinliklerine sahne olacak.

RENKLİ VE MİS KOKULU

Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ulusal ve uluslararası ziyaretçilerin ilgisini çekmeyi başaran Bayındır Çiçek Festivali, bu yıl 21. kez düzenlenecek. 2 Mayıs Çarşamba günü 13.00’te başlayacak festivale Romanya ve Bulgaristan’dan gelen halk oyunları ekipleri, birbirinden renkli gösterileriyle damga vuracak. Ayrıca kukla tiyatrosu, tulum ekibi ve tahta bacak gibi etkinlikler de sahne alacak.

BREGOVİÇ GÜNDOĞDU'DA

Baharın müjdecisi Hıdırellez, Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği konserle yine coşkulu bir şekilde kutlanacak. 5 Mayıs Cumartesi akşamı Gündoğdu Meydanı’nda verilecek konserde, Balkan müziğinin efsane ismi Goran Bregoviç konser verecek. Saat 21.00’de Cumhuriyet Meydanı’ndan Gündoğdu Meydanı’na doğru düzenlenecek kortejin ardından saat 21.00’da konser başlayacak.

GİRİT'TEN TİRE'YE

Girit'ten mübadele yoluyla Anadolu'ya göç edenlerin yeni kuşak aile bireylerini bir araya getirecek 5. Uluslararası Girit'ten Tire'ye Lezzet ve Kültür Festivali ise 29 Nisan Pazar günü Tire’nin Turgutlu Mahallesi’nde gerçekleşecek. Büyükşehir ve Tire belediyeleri ile Tire Giritliler Derneği tarafından düzenlenen festivalde, yok olmaya yüz tutan Girit kültürü yaşatılacak.

HABERE YORUM KAT