İzmir festivali "Yunus emre oratoryosu" ile başlıyor

İzmir festivali "Yunus emre oratoryosu" ile başlıyor

31. Uluslararası İzmir Festivali 1 Haziran 2017 Perşembe günü AASSM Konser Salonunda Ahmed Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu” ile başlayacak.

A+A-

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı’nın (İKSEV) düzenlediği 31. Uluslararası İzmir Festivali 1 Haziran 2017 Perşembe günü AASSM Konser Salonunda Ahmed Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu” ile başlayacak. Yüz onuncu doğum yılında Büyük Ustaya Saygı niteliğindeki Konserde İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestra ve Korosu’nu, genç kuşağın önemli isimlerinden Şef Aytuğ Ülgen yönetecek. Soprano Mehlika Karadeniz Bilgin, mezzosoprano Ferda Yetişer, tenor Devrim Demirel ve bas Engin Suna konsere solist olarak katılacak.

A. Adnan Saygun’un “Bu oratoryo, sanat hayatımın en büyük tecrübelerinden biri oldu” dediği Yunus Emre’nin ilk seslendirilişi 1946’da bestecisinin yönetiminde Ankara’da yapılmış ve her kesimden çok olumlu tepkiler almıştı. Bu durumun kendisini fazlasıyla memnun ettiğine değinen Saygun duygularını, “ beni son derece heyecanlandıran bu olumlu ilgi, gözlerimi Yunus’a huzurla kaldırabileceğim ve ona: ‘İşte şimdi anlıyorum ki sana ihanet etmemişim’ diyebileceğim kanısını verdi” diyerek açıklamıştı. Yurt dışında da pek çok kez seslendirilen Yunus Emre Oratoryosu 1. Uluslararası İzmir Festivali’nin 10 Haziran 1987’de yapılan açılış konserinde de bestecisinin huzurunda Hikmet Şimşek yönetiminde seslendirilmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı’nın katkıları, Eczacıbaşı Holding’in ana sponsorluğu, İspanya Büyükelçiliği, İzmir İtalya Konsolosluğu, Polonya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu ve İzmir Fahri Konsolosluğu işbirliği, Petkim ve Arkas’ın program sponsorluğunda düzenlenen 31. Uluslararası İzmir Festivali’nin 1 Haziran 2017 Perşembe günü yapılacak Açılış töreni saat 20.00’de başlayacak. Açılış konuşmaları ve Festival destekçilerine teşekkür plaketlerinin sunulmasının ardından konser saat 21.00’de başlayacak. Konseri izlemek isteyenlerin saat 20.00’de AASSM Konser Salonunda bulunması gerekiyor. Türkiye’nin müzik tarihinde bir dönüm noktası kabul edilen Yunus Emre Oratoryosu’nun biletleri Biletix’den alınabilir.