İzmir Film Festivalinde Oylama Rekoru

İzmir Film Festivalinde Oylama Rekoru

2. Uluslararası İzmir Film Festivali’nde en iyi film ve oyuncuların seçimi için halk oylamasında heyecan doruğa ulaştı

A+A-

2. Uluslararası İzmir Film Festivali’nde en iyi film ve oyuncuların seçimi için halk oylamasında heyecan doruğa ulaştı. Oylamada son iki haftaya girilirken 3 Milyon oy barajı aşıldı.

Türkiye’nin ilk ve tek vizyon gişe filmleri festivali olan Uluslararası İzmir Film Festivali’nde yapılan online oylamada dünyanın dört bir tarafından oy yağmuru devam ediyor. Türk filmlerinin ve dizilerinin ülkemiz kadar yurt dışında da merakla izlenmesi Uluslararası İzmir Film Festivali’ne dünyanın dört bir tarafından ilgi duyulması ve oy gelmesini sağladı.

105 ülkeden 3 milyon 14 bin oy…

Geçtiğimiz yıl yapılan festivalde yapılan oylamada 103 ülkeden 1 milyon 512 bin oy kullanılmasının mutluluk verdiğini söyleyen ASİTEM / Sinema ve Televizyoncular Meslek Birliği Başkanı Muammer SARIKAYA, Uluslararası İzmir Film Festivali’nin kısa zamanda dünyanın dört bir tarafından ilgi ile takip edildiğini belirtti.

FİLMLERDE BÜYÜK REKABET

İzmir Film Festivali’nde Müslüm Filmi 12 dalda, Arif v 216 11 dalda, Bizim için şampiyon ve Deliler: Fatih’in Fedaileri 9 dalda, Hürkuş: Göklerdeki Kahraman 8 dalda, Ahlat Ağacı, Ölümlü Dünya ve Hedefim Sensin filmleri 7 dalda aday gösterildi. Sinemaseverler tarafından büyük ilgi gören oylamada Türkiye’nin en ünlü isimleri kıyasıya bir rekabet halinde görülüyor. Halkın yanında Sinema ve dizi sektör temsilcileri tarafından büyük merakla beklenen oylamada Türkiye’nin en iyi oyuncuları, yönetmenleri ve senaristleri başta olmak üzere 18 dalda ödüller sahipleri ile buluşacak.

KÜLTÜRPARK SİNEMA İLE RENKLENECEK

22-26 Temmuz tarihleri arasında İzmir’in dört bir tarafında kurulacak açık hava sinemaları ile gösterimleri yapılacak olan yarışma filmleri 26 Temmuz gecesi Kültürpark’ta yapılacak kırmızı halı geçişi ve ödül töreni ile sahiplerini bulacak.  İzmir’in tarih kokan ve en önemli yeri olan Kültürpark İzmir Film Festivali’nin merkezi olacaktır.

“Altın Artemis Ödülü” verilecek.

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da kazananlara “Altın Artemis Ödülü” verileceğini belirten
festival düzenleyicisi ASİTEM (Anadolu Sinema Televizyoncular Meslek Birliği ) yönetim kurulu başkanı Muammer Sarıkaya,“Kültür Ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Büyükşehir Belediyesi destekleri ile yapılan İzmir Film Festivali kısa sürede Türkiye’nin en önemli festivalleri arasına girmiştir. Gişe filmleri ve Vizyon filmlerinin ödüllendirildiği ilk ve tek film festivali olmamızdan dolayı da sinema sektörü ayrı bir önem veriyor. Oylamanın halk tarafından yapılması ise sektör tarafından ayrı bir ilgi görmesini sağladı” dedi.

2018 yılında çok başarılı filmlerin vizyona girdiğini ve rekabetin bu yönde yüksek olduğunu belirten Başkan Muammer Sarıkaya, “Festival sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden devam eden halk oylaması büyük bir ilgi ile karşılandı.  Geçen yıl halk oylamasında 103 ülkeden 1 buçuk milyon oy kullanılmıştı. Bu yıl festivali planlarken kendimize en az 5 milyon oya ulaşmayı hedef olarak koymuştuk. Ancak ilk hafta kullanılan oy oranlarına bakınca bu konuda mütevazı davrandığımızı anladık. Festivalimizin internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden devam eden halk oylamasına çok yoğun bir ilgi var.

Tüm altyapı çalışmamız ve desteğimize rağmen oylama başladığı andan bu yana iki kez yoğunluk nedeniyle sitemizde kısa süreli oy girişi yapılamadı. Ancak ilgili arkadaşlarımın müdahalesi ile şu anda hiçbir sorun olmadan dünyanın her yerinden yoğun oy girişi devam ediyor. Bu da bizim için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı. Festivalimizin tüm adaylarını kutluyor başarılar diliyoruz” dedi

Ülkemizde vizyon filmlerinin yarıştığı ve en iyilerin noter onaylı halk oylaması ile belirlendiği ilk ve tek festival olan 2. Uluslararası İzmir Film Festivali, sinema sektöründe beklenen bir festival olma özelliğini taşırken, kısa sürede sektör açısından önemli bir eksiği de kapattı.

Bir jüri kurulunun yer almadığı 2. Uluslararası İzmir Film Festivalinde geniş bir katılım amaçladıklarını ifade eden Sarıkaya,“Bir önceki yıl vizyona giren her film, festivalimizin doğal adayı. Biz hem adayların belirlenmesinde hem de Altın Artemis Ödülü’nü kazanacak “En İyi”lerin belirlenmesi noktasında geniş katılımlı bir sistem kurduk. Sayısı yaklaşık on bini bulan sektör profesyoneli diyebileceğimiz yapımcı, yönetmen, oyuncu, akademisyen, ses operatörü, senarist, makyaj uzmanı gibi farklı alanda uzmanlaşmış pek çok kişiye mail yoluyla ulaşarak festivalimizin internet sitesi üzerinden oylama yapmalarını sağladık. Önemli ve güzel geri dönüşler, eleştiriler ve fikirler aldık. Bu geri dönüşler festivalimizi geliştirme ve büyütme noktasında bizim için çok önemli ve kıymetli. Hepsini değerlendiriyoruz.
Şu anda yine festival sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden tüm ülkemiz ve yurt dışından halk oylaması ile yarışma devam ediyor. Altın Artemis Ödülü tam anlamı ile bir halk ödülü olacak ki bu da kazanan adaylarımız için çok değerli ve anlamlı olacak diye düşünüyoruz. Bunun yanında festivalimizde oylama dışında bırakılan Onur Ödülleri, Filme Değer Katan Ustalar Ödülü gibi özel ödüllerimiz de olacak. Türk Sineması’nın çok değerli isimlerine verilecek bu özel ödüllerle ilgili açıklamaları da yakın zamanda sizlerle paylaşacağız. Bu vesile ile bir kez daha, tüm halkımızı oy kullanmaya ve festivalimize davet ediyoruz dedi” (BSHA – Kültür Sanat Servisi)