Japon girişimci Yusaku Maezawa Uzay yolcusu

Japon girişimci Yusaku Maezawa Uzay yolcusu

Japon girişimci Yusaku Maezawa, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) yaptığı geziyle uzaya çıkmayı başaran milyarderlerin büyüyen listesine katıldı.

A+A-

Japon milyarder uzaya uçtu

Servetini, 1998'de kurduğu Japonya'nın en büyük çevrimiçi moda alışveriş merkezi Zozotown dahil, e-ticaret şirketleri aracılığıyla yapan Maezawa, golf oynamak da dahil olmak üzere uzayda 100 görev gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bir zamanlar bir punk rock grubunda davulcu olan Maezawa'yı taşıyan bir Rus roketi Kazakistan'daki Baykonur Uzay Üssü'nden havalandı.

UUİ'de 12 gün geçirmesi beklenen Maezawa,  son yıllarda istasyonu ziyaret eden ilk uzay turisti oldu. Maezawa, sonunda bir ''çocukluk rüyasını'' gerçekleştireceğini söylediği görev için yaklaşık 3 ay eğitim aldı.

UUİ'ye yaptığı gezinin ardından Maezawa, SpaceX'in DearMoon projesi olarak adlandırılan ay çevresinde yaptığı yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor . Yolculuk, 2023 için geçici olarak belirlendi ve 1972'den beri insanlar tarafından yapılan ilk Ay yolculuğu olacak.  

Maezawa'ya Rus kozmonot Alexander Misurkin ve milyarderin YouTube kanalı için yolculuğunu belgeleyen video yapımcısı Yozo Hirano eşlik etti.

Önceki ve Sonraki Haberler