Kalp damar hastalığı riski taşıyan insanlara ilaç uyarısı

Kalp damar hastalığı riski taşıyan insanlara ilaç uyarısı

Yapılan bir araştırmaya göre kalp damar hastalığı riski taşıyan insanlar hasta olmasalar bile her gün bir ilaç almalarının faydalı olduğu belirtildi.

A+A-

Yapılan bir araştırmaya göre kalp damar hastalığı riski taşıyan insanlar hasta olmasalar bile her gün bir ilaç almalarının faydalı olduğu belirtildi. Dünya genelinde kalp damar hastalığı oldukça yaygın bir hastalık ve her yıl milyonlarca kişinin ölümüne neden oluyor.

Bu yıl 17 milyon insanın kalp ve damar yolları hastalıklarından dolayı hayatını kaybedeceği belirtiliyor. Hatta bu sayı tüm kalp ve damar hastalıklarını kapsadığında daha da fazla olacak.

YÜKSEK KOLESTEROL

Kalp ve damar hastalığının sebeplerini sıralayan Doktor Douglas Owens, “Yüksek kolesterol, yüksek tansiyon, sigara tüketimi, şeker hastalığı ve yaş, kalp ve damar hastalıkları için birer risk faktörü” diyerek hastalığın nedenlerine vurgu yaptı.

KALP DAMAR HASTALIKLARI

Kalp ve damar hastalığı için aile geçmişi de bir başka faktördür diyen uzmanlar hastalığı yenmek için birçok doktor günde bir kez statin olarak adlandırılan kolesterol düşürücü ilacın alınmasını öneriyor.

KOLESTEROL ÜRETİMİ

Kolesterol üretimini yavaşlatmak gerektiğine değinen Owens, “Statin, ciğerdeki kolesterol üretimini yavaşlatmaya yardımcı olan bir ilaç. Bu ilaç, kötü kolesterol olarak bilinen LDL’nin düşürülmesini sağlıyor,“ diyor.

40 YAŞ VE ÜZERİ RİSKİ

Koruyucu sağlık hizmetlerinde görevli Doktor Owens hastalıkla ilgili bilgileri sürekli gözden geçiriyor. Koruyucu sağlık hizmetleri şimdilerde kalp ve damar hastalıkları riski taşıyan 40 yaş ve üzeri tüm yetişkinlerin bu ilacı her gün almasını öneriyor. Bu öneri Amerikan Tıp Derneği Dergisi’nde yer aldı.

HASTALIK RİSKİ %25 AZALDI

Ama bu ilaçtan yalnızca Amerikalılar yararlanmıyor. New England Tıp Dergisi’nde daha önce yayınlanan bir çalışma da kalp ve damar hastalığı riski taşıyan herkesin, bu ilacı alması gerektiğini göstermişti. Çalışma, 6 kıtada, 21 ülkedeki kadın ve erkekler üzerinde yapıldı. Hepsi de risk altındaki kişilerdi. 5 yıllık süreçte bu ilacı alanlarda kalp krizi, felç ya da kalpla bağlantılı hastalık riski yüzde 25 azaldı.