Kalp krizi daha çok kadınları öldürüyor

Kalp krizi daha çok kadınları öldürüyor

Ölüm nedenleri incelendiğinde ilk sırayı alan kalp krizinin kadınları öldürme oranı %47 olarak belirlendi. Erkeklerde bu oran ise %36 olarak belirlendi.

A+A-

Kadınların ölüm nedenleri üzerinde yapılan araştırmanın neticeleri kadın ölümlerinde ilk sırayı alanın kalp krizi olduğunu ortaya koydu.

Kadın ve erkeklerde farklı şekilde sağlık sorunlar meydana gelmektedir. Özellikle kalp ve damar hastalıkları kadınlar ve erkeklerde farklı farklı sorunlara neden olmaktadır. Ölüm nedenleri incelendiğinde ilk sırayı alan kalp krizinin kadınları öldürme oranı %47 olarak belirlendi. Erkeklerde bu oran ise %36 olarak belirlendi. Bu rakamlar göz önüne alındığında kadınlarda kalp krizinin ölümlere neden olma oranında Türkiye Avrupa’da ilk sıralarda yer alıyor.

KADINLARDA KALBİN ATIM HACMİ YÜZDE 10 DAHA AZDIR.

Uzmanı Dr. Nalan Karadağ bu konu hakkında şu bilgileri verdi: “Kadın kalbinin erkek kalbinden farklıdır. Kadınların kalp boyutları daha küçüktür. Hormonal olarak östrojen ve progesteron baskın olur. Adet döngüsü, kan pıhtılaşmasında ve elektrokardiyografi (EKG) bulgularında değişikliklere yol açmaktadır. Kalbin atım hacmi yüzde 10 daha azdır. Nabız sayısı daha yüksektir. Damar yapısı daha incedir, kalp damarlarındaki darlıklarsa daha uzundur.” Bu bilgiler göz önüne alındığında kadınlar kalp krizi etkilerine daha fazla maruz kalmaktadır.

ELEKTROKARDİYOGRAFİ ÇEKTİRMEK HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Kalp krizine neden olan sebepler hakkında da şunları söyleyen Karadağ “Kadınlarda kalp krizi; nefes darlığı, aşırı yorgunluk, çene veya dişlerde ağrı, kollarda ağırlık hissi ve haftalar öncesinden başlayan hazımsızlık gibi belirtiler veriyor. Ani bastıran yorgunluk, nefes darlığı, göğüs üzerinde baskı hissi, mide ağrısı, boyun, sırt, çene, sağ kol ve sağ omuzda ağrı, ani soğuk ter boşalması gibi belirtiler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurmak, elektrokardiyografi çektirmek hayati önem taşıyor.” Kalp krizinden korunmanın yollarını sıraladı.

SPAZM VEYA YIRTILMA ŞEKLİNDE GELİŞİYOR

Kadınlarda yaşanan kalp krizinin nasıl geliştiği hakkında da şu bilgileri veren Karadağ “Kadınların damar yapısı erkeklerden daha ince. Damar kireçlenmesi kısa bölgelerde tüm damar boyunu tutuyor, darlık oranı daha az izleniyor. Bu nedenle tıkayıcı darlık oranı kadınlarda daha az görülüyor. Kadınlarda kalp krizinin kökeni kalp damarlarında damar kireçlenmesi sonucu tıkanma değil; spazm veya yırtılma şeklinde gelişiyor.” diyerek kalp krizine neden olanın ne olduğunun altını çizdi.