Kalp sağlığını korurken sporu abartmayın

Kalp sağlığını korurken sporu abartmayın

Kalp sağlığını korumak için düzenli egzersiz yapılmalı. Fakat bilinçsiz yapılan spor, faydadan çok zarar getirir

A+A-

Düzenli egzersiz ve bilinçli yapılan sporun kalp sağlığı açısından faydalı olduğunu belirten Prof. Dr. Bahri Akdeniz, “Hareketsiz yaşam kalp sağlığı açısından risk faktörüdür. Kalp sağlığını korumak için düzenli egzersiz yapılmalı. Fakat bilinçsiz yapılan spor, faydadan çok zarar getirir” dedi.

Düzenli ve bilinçli şekilde yapılan egzersiz, kalp sağlığını koruyarak uzun ve kaliteli bir yaşam imkanı sunuyor. Egzersiz yapan bireylerde kan yağı profilinde, vücut ağırlığı, kan basıncı ve kan şekerinde düzelmeler görülürken, hipertansiyon, şeker hastalığı, koroner kalp hastalığı, kemik erimesi, depresyon ve hatta bazı kanser türlerinin gelişime riskini azalıyor. Tüm olumlu etkilerine rağmen bilinçsiz yapılan sporun ölümcül sonuçlarının olabileceği söyleyen Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bahri Akdeniz, ailesinde genç yaşta kalp krizi geçiren veya ani kalp durması olanlar ile 50 yaş üstü kişilerin risk grubunda olduğunu söyledi.

Egzersiz sırasında yaşanan ani tansiyon düşmesi, bayılma ve kalp durmasının altında henüz teşhis edilememiş kalp sorunları olabileceğini ifade eden Akdeniz, “Spor sırasında meydana gelebilen olumsuzluklara, gençlerde daha çok kalbin elektriksel aktivitesi ile ilgili kalıtımsal ritim bozukluğu ve kardiyomiyopati denilen yapısal kalp hastalıkları en sık neden iken, 40’lı yaşlarda bu durum kendini kalp krizi ve ani kalp durması olarak kendini gösteriyor. Spor öncesinde esneme ve germe hareketleri yapılmalı, kardiyo ile vücut ısıtılmalıdır. Çünkü ısınmadan yapılan spor, kalpte ani yüklenmeye neden olur. Koroner damar hastalığı olanlarda kalp krizine, ani kalp durmasına neden olarak ölümcül sonuçlar yaratabilir. Spor, yaşa uygun şekilde kalbi yormadan yapılmalıdır” dedi.

SAĞLIK KONTROLÜ YAPTIRIN

Spor yapmak isteyen bir kişinin, herhangi bir kalp hastalığı olmasa bile uzman hekime danışması gerektiğini vurgulayan Akdeniz, “Gençler, ortaokul lise çağlarında okul ya da spor kulüplerinde spor yapmaya başlıyor. Bu nedenle aileler, spor hayatının başındaki çocuklarının kalp sağlığını düşünmeliler. Ailesinde kalp hastalığı hikayesi olanlar risk grubu içerisindedir. Bu nedenle tüm yaş gruplarında spor yapmadan önce mutlaka kalp muayenesi ve EKG taraması yaptırılmalıdır” diye konuştu.

SPORU ABARTMAYIN

Sağlıklı bir yaşam ve kalp sağlığının korunması için tempolu yürüyüşü öneren Akdeniz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kalp sağlığını korumak için haftada 5 gün, 30’ar dakikalık tempolu yürüyüşler faydalı olacaktır. Ancak spor aktivitesini abartmamalı, egzersizler sırasında nefes nefese kalınmamalıdır. Bu durum faydadan çok zarar getirir. Ayrıca spor yaparken göğüste sıkışma, yanma ve nefes darlığı ortaya çıkarsa spor faaliyeti hemen bırakılmalı ve vakit geçirmeden uzman hekime danışılmalıdır.”

Önceki ve Sonraki Haberler