Kamala Harris ABD tarihinde başkanlık yetkilerini kullanan ilk kadın oldu

Kamala Harris ABD tarihinde başkanlık yetkilerini kullanan ilk kadın oldu

Biden, dün genel anestezi altında kendisine uygulanan kolonoskopi nedeniyle Anayasa uyarınca Başkanlık yetkilerini Yardımcısı Harris'e devretmişti.

A+A-

Joe Biden başkanlık yetkilerini geri aldı

Joe Biden’ın durumunun iyi olduğu ve kısa bir süre için Yardımcısı Kamala Harris’e devrettiği başkanlık yetkilerini geri aldığı bildirildi.

Biden,  Washington yakınlarında bulunan Walter Reed Hastanesinden çıkarken, “Muayenesinin iyi geçtiğini söyledi ve kendisini iyi hissettiğini” belirtti.

Biden, Walter Reed Hastanesinde, olağan olduğu belirtilen bir kolonoskopi geçirdi. Bu bağırsak muayenesi genel anestezi altında yapıldığı için Biden hastanede olduğu sürede Başkanlık yetkileri Kamala Harris’e devredildi.

Kamala Harris, böylece, ABD tarihinde başkanlık yetkilerini kullanan ilk kadın oldu.

Beyaz Saray’ın açıklamasına göre, Harris başkanlık yetkilerini üzerine aldığında kendi bürosundan çalışmaya devam etti.

Bugün 79’uncu yaş gününü kutlayan Biden’ın muayenesi, bağırsaklardaki muhtemel anormallikleri belirlemeye yönelikti ve Başkanın ilk sağlık kontrolünün bir parçasıydı.

Eski Başkan George W. Bush da 2002 ve 2007’de benzer muayeneler sırasında anestezi etkisinde olduğu için Anayasa uyarınca Başkanlık yetkilerini devretmişti.

Sigara ve içki kullanmayan Joe Biden, eylül ayında üçüncü doz korona aşısını da oldu.

Amerikan tarihinin en yaşlı Başkanı unvanına sahip olan Biden, 2024'te yeniden aday olmayı planladığını daha önce kamuoyuna açıklamıştı.

Biden’ın doktoru, 2019 yılında Demokrat Partinin Başkan adayının belirlenmesine yönelik seçimler sırasında “sağlığının iyi olduğunu” açıklamıştı.

Ancak, Biden 1988 yılında çok ciddî bir rahatsızlık geçirmiş ve neredeyse hayatından ümit kesilmişti. Damar yırtılması nedeniyle acil olarak hastaneye kaldırılan Biden’ın başucuna son dinî vecibelerin yerine getirilmesi için bir rahip çağrılmıştı.

Joe Biden Başkan adayı olmasaydı Demokratların adayı büyük bir ihtimalle 57 yaşındaki Kamala Harris olacaktı.