Kanal İstanbul Hafriyatından Yapay Ada Yapılacak

Kanal İstanbul Hafriyatından Yapay Ada Yapılacak

Yakın zamanda ihaleye çıkılması beklenen Kanal İstanbul projesi Marmara Denizi’nde ve Karadeniz’de yeni adacıkların oluşmasına neden olacak.

A+A-

Kanal İstanbul projesinden yapılan hafriyat ile deniz içerisine yeni adacıklar yapılacağı bilgisi verildi. Yakın zamanda ihaleye çıkılması beklenen Kanal İstanbul projesi Marmara Denizi’nde ve Karadeniz’de yeni adacıkların oluşmasına neden olacak.

MARMARRA VE KARADENİZE YAPAY ADALAR

Kanal İstanbul projesi ile 2.7 milyar metre küp hafriyat çıkarılacağını tahmin ediliyor. Çıkarılacak bu hafriyat değerlendirilmesi düşünülerek Marmara ve Karadeniz’e adacıkların kurulacağı ve bu adacıkların yapılaşmaya açılarak projenin finansman giderlerinin karşılanması düşünülüyor.

2.7 MİLYAR METRE KÜP HAFRİYAT ÇIKMASI BEKLENİYOR

Çıkarılacak 2.7 milyar metre küp hafriyatın toprak analizinin yapılarak ve sismik olan zemin tabanının bulunduğu noktalarda yapılaşmaya uygun adaların yapılacağı gelen bilgiler arasında. Yapay ada yapımının bölgenin ekolojik yapısını olumsuz etkileyeceği görüşünde hem fikir olan uzmanlar bu dünya genelinde bu şekilde yapay adacıkların örnekleri mevcut bu adacıkların yerinin ve konumunun iyi tahlil edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

YAPAY ADALAR NASIL YAPILACAK?

Adaların nasıl yapılacağı ise şu şekilde açıklanıyor. İlk önce taşocaklarından getirilen kayalar uygun bölgeye dökülecek. Kayaların üzerine ise Kanal İstanbul projesinden elde edilen hafriyat kayaların üzerine dökülecek. Bu şekilde yapılan adacıklar üzerinde yapılaşma izinleri ile konutlar ve restorantlar kurulacak bu sayede projenin finansmanı belli oranda sağlanacak.

DÜNYADA BENZER ÖRNEKLER MEVCUT

Kanal İstanbul hafriyat toprağı ile yapılacak suni adalara ise ayrı ayrı isimler verilmesi düşünülüyor. Kanal İstanbul projesi ile oluşacak adalara benzer dünyada benzerlerinin olduğunun altını çizen yetkililer“Adalarda hayat olacak. Restoranlar olabilir. Dünyada bunun örnekleri bulunuyor” diye açıklama yapıyorlar. Yapılan bu adalara yönelik haliyle deniz trafiği de oluşacak yeni rotalar belirlenecek. Kanal çıkışları başta olmak üzere yapay adalarda İstanbul ana kara üzerinde liman ve yanaşma noktaları yapılacak.

NEREYE, KAÇ ADA YAPILACAK

Kaç ada yapılacağı ve adaları büyüklüğü ile ilgili henüz netleşen bir bilgi mevcut değil. Ada sayısı ve adaların büyüklüğü nerelere yapılacağı kanaldan elde edilecek hafriyata göre netleşecek.