Kanamayı 15 saniyede durduran yapıştırıcı geliştirildi

Kanamayı 15 saniyede durduran yapıştırıcı geliştirildi

Bilim adamlarına göre, bu tür bir yapıştırıcı, travmatik yaralanmaların tedavisinde daha etkili olabilir ve ameliyat sırasında kanamayı kontrol edebilir.

A+A-

MIT mühendisleri, bazı kabukluların kayalara tutunmak için kullandığı salgılardan esinlenerek, hasarlı dokuyu kapatabilen ve kanamayı durdurabilen güçlü, biyouyumlu bir yapıştırıcı geliştirdi. 

Xuanhe Zhao ve çalışma arkadaşlarının çalışmasının sonuçları Araştırma Nature Biomedical Engineering'de yayımlandı.

Yeni yapıştırıcı, kanla kaplı bölgeye bile yapışabiliyor ve uygulamadan sonra yaklaşık 15 saniye içinde bir sızdırmazlık oluşturabilir. Bilim adamlarına göre, bu tür bir yapıştırıcı, travmatik yaralanmaların tedavisinde daha etkili olabilir ve ameliyat sırasında kanamayı kontrol edebilir.

Zhao'nun başında bulunduğu laboratuvarı birkaç yıldır bu sorunu çözmek için çalışıyor. Ekip, 2019 yılında ekibi çift taraflı doku bandı geliştirdi ve bunun cerrahi kesileri kapatmak için kullanılabileceğini gösterdi. Araştırmacıların kabuklu canlıların kayalara tutunmakta kullandığı salgı üzerindeki çalışması bunun benzersiz bir bileşime sahip olduğunu gösterdi. 

Elde edilen macun, kanla kaplı bir doku gibi ıslak bir yüzeye uygulandığında, yağ, kan ve diğer maddeleri iterek, yapışkan mikropartiküllerin çapraz bağlanmasına ve yara üzerinde güçlü bir etki oluşturmasına izin veriyor Yapıştırıcıyı uyguladıktan 15-30 saniye sonra hafif bir basınçla yapıştırıcı sertleşerek kanamayı durduruyor. Laboratuvardaki hayvan testlerinde başarı sonuçlar alındı. 

Doku yapıştırıcıları normalde kan veya diğer vücut sıvılarıyla kaplı dokularda iyi performans göstermiyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler