Kara Delik Tartışmaları Devam Ediyor

Kara Delik Tartışmaları Devam Ediyor

ABD Ulusal Bilim Vakfı astrofizikçilerinin geçtiğimiz günlerde paylaştıkları kara delik görüntüsü bilim dünyasında büyük ses getirdi.

A+A-

ABD Ulusal Bilim Vakfı astrofizikçilerinin geçtiğimiz günlerde paylaştıkları kara delik görüntüsü, doğası gereği görünür olmayan bir şeyin gözlemlenmesi ve görüntülenmesi açısından bir ilk oldu ve bilim dünyasında büyük ses getirdi.
Paylaşılan görüntü hakkında bilgi veren Dr. Öğretim Üyesi Ahad Ardabili, görüntülenen büyük kara deliğin Galaksi MK87’nin merkezinde ve dünyadan 50 milyon ışık yılı uzakta olduğu ve kütlesinin güneşin 3.5 milyar ila 7.2 milyar katı arasında olduğu bilgisini paylaştı.

Görüntünün bilim adına büyük bir aşama olduğunu ifade eden Dr. Ardabili, “Görüntüye yakından bakıldığında kara deliğin bir tarafının diğerinden daha parlak olduğunun görüldüğünü, bunun nedenininse kara deliğin bir tarafında dönen parçacıkların dünyaya doğru hareket etmeleri, diğer taraftakilerin ise dünyadan uzaklaşmalarıdır. Bilim adamları bu davranışı öngörmüştü ve bu fotoğrafla sonunda bu öngörü kanıtlandı” ifadelerine yer verdi.

Yayınlanan fotoğrafın aynı zamanda, açıkça tahmin edilen ancak şimdiye kadar kanıtlanamayan dairesel şekli de açıkça göstermiş olduğunu vurgulayan Dr. Ardabili, “Şimdi bir kara deliğe ait ilk görüntüye sahip olduğumuza göre galaksilerin merkezlerinde bulunan kara delikleri daha iyi anlayabiliriz.

Özellikle, elde ettiğimiz görüntülerin çözünürlüğü geliştikçe üzerinde çalışılacak birçok bilimsel konu ortaya çıkacaktır. EHT araştırma projesinin bir sonraki planı sahip olduğumuz teleskop ağına daha yenilerini eklemektir ve bu da daha iyi çözünürlük demektir. Bir bilim insanı olarak bu gelişmeler beni inanılmaz derecede heyecanlandırıyor. Özellikle ışığın dönen bir kara delikten saçılma problemi konusunda önemli sonuçlara ulaşacağımızı düşünüyorum” dedi. (BSHA)