Karaismailoğlu: 6G için hazırlık yapıyoruz

Karaismailoğlu: 6G için hazırlık yapıyoruz

Karaismailoğlu: Çalışmalar neticesinde, uçtan uca güvenlik mekanizması bilenen ve kontrol edilebilen yerli ve milli ürünleri kullanarak 5G şebekelerimizi devreye alacağız diye konuştu.

A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, toplam genişbant abone sayısının 87 milyonla Türkiye nüfusunu aştığını belirterek, “Yerli ve milli ürünleri kullanarak 5G şebekelerini devreye alacağız, şu anda 5G teknolojisinin yanında 6G sistemine de hazırlık yapıyoruz” dedi.

Karaismailoğlu, çevrimiçi olarak katıldığı Bilişim Zirvesi’21’de yaptığı konuşmada, bilişim ve iletişim teknolojisinde meydana gelen yeniliklerin artık toplumların kimyasını değiştirdiğini, toplumların sadece kendilerine sunulanı değil, her alanda dünyada en iyi olanı talep etmeye başladığını kaydetti.

“Bunu anlamayan ülkelerin, gelişmelerin ve zamanın arkasında kalacakları da açıktır” diyen Karaismailoğlu, “şu tartışmasız bir gerçektir ki; teknolojiye gem vurmak mümkün değildir. Bu çağın adı bilişim ise atacağınız adımlarda onu hesap etmemek bu zamanda yapacağınız en büyük hata olacaktır” dedi. 

Türkiye’de 2003 yılında 18 bin genişbant abonesi bulunduğunu, abone sayısının doğru ve yerinde yatırımlarla 2010 yılında 7,1 milyona, günümüzde ise 17,5 milyona ulaştığını kaydeden Karaismailoğlu, sabit genişbantta bu gelişme yaşanırken, 2009 yılında başlayan mobil genişbant hizmetinin ise hızla ülke geneline yayıldığını, bugün mobil genişbant abone sayısının 69 milyonu aştığını söyledi.

“Fiber abone sayısı 4,5 milyona ulaştı”

Toplam genişbant abone sayısının 87 milyonla Türkiye nüfusunu aştığına vurgu yapan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Özellikle son yıllarda sabit genişbant tarafında en büyük gelişme gösterdiğimiz hizmet türü fiber abonelerdir. Fiber abone sayımız 2010 yılında 150 bin dolayındayken, bugün 4,5 milyona ulaştı. Bu da yaklaşık olarak şu andaki her dört sabit aboneden birinin fiber internet hizmeti aldığı anlamına geliyor. Artık ülkemizin teknolojik olarak uluslararası konumuna baktığımızda, mobil şebekelerin yaygınlığı ve aboneye verilen hizmetlerin kalite ve çeşitliliği, genişbantın gelişimi, fibere yapılan yatırımlar gibi konularda ülkemizin yükselen bir trende sahip olduğunu görüyoruz.

“5G şebekelerimizi devreye alacağız”

5G’yi de yerli ve milli ürünlerimizle insanımızın hizmetine verme hedefi ile çalışmalarımızı tüm paydaşlarımızla başarılı bir şekilde sürdürüyoruz. Bu hedefle 2017 yılında Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesini kurduk. 5G’ye giden yolda donanım ve yazılım ihtiyaçlarımız için ‘Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’ geliştirdik. Proje ile ilk fazda 5G yeni radyo, çekirdek şebeke, Şebeke Yönetim Sistemi, Radyolink gibi ürünlerin Ar-Ge süreçleri ve prototiplerini hazırladık. Artık üretim süreci için çalışmalarımızı yürütüyoruz. Çalışmalar neticesinde, uçtan uca güvenlik mekanizması bilenen ve kontrol edilebilen yerli ve milli ürünleri kullanarak 5G şebekelerimizi devreye alacağız. 

“6G sistemine de hazırlık yapıyoruz”

Haberleşme teknolojilerinde gelişmeler o kadar hızlı ki, 5G daha yaygınlaşmaya başlamadan 6G teknolojisini konuşmaya başladık. 5G ile karşılaştırıldığında, 6G kablosuz iletişim ağlarının çok daha yüksek spektrum, enerji ve maliyet verimliliği, daha yüksek veri hızı, daha fazla otomasyon imkanı, sağlaması bekleniyor. 6G ile ilgili, ülkemizde işletmecilerimizle ve özellikle üniversitelerde akademik seviyede önemli çalışmaları hayata geçirdik. Şu anda 5G teknolojisinin yanında 6G sistemine de hazırlık yapıyoruz. Çünkü teknolojik yeniliklerde söz sahibi olabilen ülkeler; kendi teknolojilerini kendileri üretebilen ve herkesten önce oyuna girebilenler olacaktır. Bu çalışmalarımızın yanı sıra özellikle yerli ve millî uydu teknolojilerimizin desteği ile de bilişim ve iletişimde bölgemizde lider, dünyada da önde gelen ülkeler arasında yerimizi alacağız. Türkiye’nin dijital dönüşüm yolculuğunda güçlü ve kararlı adımlarla ilerliyoruz.”