Karaismailoğlu: Türksat 5B uydusunu bu yıl uzaya fırlatıyoruz

Karaismailoğlu: Türksat 5B uydusunu bu yıl uzaya fırlatıyoruz

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu Ocak ayında fırlatışını gerçekleştirdiğimiz Türksat 5A yolculuğunun dörtte üçünü tamamladı. Uydumuz Mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacak” dedi.

A+A-

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5B haberleşme uydusunun bu yılın dördüncü çeyreğinde uzaya fırlatılacağını belirterek, “Türksat 6A’yı da 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz. Ocak ayında fırlatışını gerçekleştirdiğimiz Türksat 5A yolculuğunun dörtte üçünü tamamladı. Uydumuz Mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacak” dedi.

Karaismailoğlu, Türksat A.Ş. Gölbaşı yerleşkesini ziyaret ederek, açıklamalarda bulundu. Tamamen milli imkânlarla geliştirilip üretilmesi planlanan, Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planladıklarını kaydeden Karaismailoğlu, Türksat’ın e-Devlet Kapısı’nda da önemli bir hizmet verdiğini hatırlatarak, e-Devlet Kapısı’na günlük ortalama 6 milyonu aşkın giriş yapıldığını bildirdi.

“Dünyada marka bir ülke olmak istiyoruz”
Türkiye’nin uydu teknolojilerinde olduğu gibi, uzay çalışmaları alanında da hızını yükselttiğini, yeni ve yerli haberleşme uydularının üretim, entegrasyon, test ve fırlatma süreçlerinin iç içe yaşandığını belirten Bakan Karaismailoğlu, şunları söyledi:

“Türkiye, uydu ve uzay sistemleri alanında artık uluslararası bir oyuncudur. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, yayıncılık ve internet erişimi hizmetleri noktasında, stratejik haberleşme sistemlerini güncelleyerek diri tutuyoruz. Uydular üzerinden TV ve Radyo yayıncılığı ile birlikte internet erişiminde ve diğer katma değerli uydu hizmetlerimizle bölgemizde lider, dünyada marka değeri yüksek bir ülke olmak istiyoruz.”

Ocak ayı başında ABD’nin Cape Canaveral Üssü’nden fırlatılan Türksat 5A haberleşme uydusunun yörünge yolculuğuna devam ettiğini hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, dünya ekvatorundan 35 bin 160 kilometre uzaklığa ulaşan Türksat 5A’nın, yolculuğunun dörtte üçünü tamamladığını, Mayıs ayının ilk haftasında 31 derece doğu yörüngesine ulaşacağını kaydetti. 

Karaismailoğlu, “Haberleşme uydumuz hizmete girdiğinde, Türkiye ile birlikte Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Orta Batı ve Güney Afrika’nın yanı sıra, Akdeniz, Ege ve Karadeniz’i kapsama altına alacaktır.  Uydumuz, televizyon yayıncılığı ile birlikte veri haberleşme hizmetinde, ülkemizi Dünya’da yeni Ku Band kullanan öncü ülkeler ligine taşıyacaktır. Elektrik itki sistemi ile çok daha kaliteli TV yayıncılık ve haberleşme hizmeti verecek olan Türksat 5A, 30 yıl süre ile hizmet verecektir” şeklinde konuştu.

Türkiye’de haberleşme uydu trafiğinin devam ettiğini kaydeden Bakan Karaismailoğlu, üretim süreçlerinde sona yaklaşılan Türksat 5B haberleşme uydusuna ilişkin şu bilgileri verdi:

“42 derece doğu yörüngesine göndereceğimiz Türksat 5B’nin önde gelen özelliklerinden birisi de Ka-Bant veri haberleşme kapasitemizi 15 kat daha artıracak olmasıdır.  Bu özelliği ile Türksat 5B haberleşme uydumuz, kara, hava ve deniz araçlarına gelişmiş veri haberleşme hizmeti verecektir. Bu şekilde ticari gemi ve hava ulaşım pazarına odaklanacaktır.  Türksat 5B ile Orta Doğu’nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkelerin kapsama alanında yer alacaktır.”

“Türksat 6A’yı 2022'de uzaya göndermeyi planlıyoruz”
Bakan Karaismailoğlu, milli imkânlarla geliştirilip, üretilmesi planlanan Türksat 6A Yerli Haberleşme Uydusu'nun üretim ve entegrasyon süreçlerinin de yoğun bir şekilde devam ettiğini dile getirdi.

“Planlamalarımız doğrultusunda Türksat 6A uydusunda Mühendislik Modeli ile Uçuş Modelinin entegrasyon faaliyetleri eş zamanlı olarak devam ediyor” bilgisini veren Karaismailoğlu, “Türksat 6A uydusunda Mühendislik Modeli ile Uçuş Modelinin entegrasyon faaliyetleri eş zamanlı olarak devam etmekte olup, 2021 yılı içerinde Uçuş Modelinin entegrasyon faaliyetlerinin tamamlanarak çevresel test aşamasına geçilecektir.  Türksat 6A’yı 2022 yılında uzaya göndermeyi planlıyoruz” dedi.

Bir yılı aşkın süredir Türkiye’yi ve tüm dünyayı etkileyen pandemi sürecinde iş hayatının, eğitimin ve ticaretin yoğun olarak online üzerinden yapıldığını belirten Bakan Karaismailoğlu, şunları sözlerine ekledi:

“Türksat’ın verdiği önemli bir dijital kamu hizmeti de e-Devlet Kapısı’dır. Kullanıcı sayısının 54 milyonu geçtiği e-devlet kapısı üzerinden, 778 kurum ve kuruluşa ait 5 bin 700’ü aşkın hizmet, tek çatı altında verilmektedir. Dakikada ortalama 4 bin kişinin giriş yaptığı e-Devlet Kapısı'nda, günlük ortalama giriş sayısı günlük 6 milyonu aştı.” (AjansBizim)