Katar Grand Prix’ini Lewis Hamilton kazandı

Katar Grand Prix’ini Lewis Hamilton kazandı

Kariyerinde 7 dünya şampiyonluğu bulunan Britanyalı pilot bu zaferle 102’inci yarış galibiyetine ulaşarak kendine ait olan rekoru geliştirdi.

A+A-

Formula 1’de sezonun 20’inci yarışı olan Katar Grand Prix’ini yarışa pole pozisyonundan başlayan Mercedes pilotu Lewis Hamilton kazandı. Kariyerinde 7 dünya şampiyonluğu bulunan Britanyalı pilot bu zaferle 102’inci yarış galibiyetine ulaşarak kendine ait olan rekoru geliştirdi.

Hamilton’la sürücüler klasmanı şampiyonluğu için kıyasıya bir rekabet içinde olan Red Bull Pilotu Max Verstappen, 7’inci sırada başladığı yarışı yaptığı iyi startın ardından beş sıra kazanarak ikinci sırada tamamladı. Podyumdaki son basamağın sahibi ise Alpine’in 40 yaşındaki tecrübeli pilotu Fernando Alonso oldu. Alonso 2014 Macaristan Grand Prix’inden bu yana ilk kez podyumda yer alma başarısı elde ettiği yarışta seyirci oylarının yüzde 28’ini alarak günün en iyi sürücüsü seçildi. 

Yarış öncesinde sürücüler klasmanında 330.5 puanla liderliği elinde bulunduran Max Verstappen, hafta sonu boyunca gösterdiği performansla 21 puan toplayarak puanını 351,5’e çıkardı. Yarış öncesinde 315.5 puanı bulunan Hamilton ise hem pole pozisyonu hem de yarış birinciliğini elde ederek kusursuz bir hafta sonu geçirdi. Bu sonuçlar ışığında sezonun bitimine iki yarış kala kariyerindeki 102’inci zaferini kazanan İngiliz pilot, hafta sonu boyunca topladığı 28 puan sonucunda toplam puanını 343.5’e çıkardı ve 8’inci şampiyonluğunu kazanmak için umutlarını diri tuttu.

Sezonun 21’inci yarışı 5 Aralık 2021 günü Suudi Arabistan’da gerçekleştirilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler