Katar'dan 2022 Dünya Kupası için Rekor Harcama

Katar'dan 2022 Dünya Kupası için Rekor Harcama

2022 FIFA Dünya Kupası yapılan harcama ile de akıllarda yer edeceği benziyor. 2018 yılında kupaya ev sahipliği yapacak olan Rusya kupa için yatırım bütçesinin 10.7 milyar dolar olarak planladığını duyurdu.

A+A-

Katar 2022 yılında yapılacak FIFA Dünya Kupası hazırlıkları için hafta 500 milyon dolar harcama yapıyor. 2022 FIFA Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar altyapı çalışmalarına tüm hızı ile devam ediyor. Haftalık yarım milyar dolar harcamanın yapıldığı bilgisini veren Katar Maliye Bakanı Ali el-Emadi, statların ve alt yapının kupadan önce bitirileceğini belirtti.

RUSYA'NIN  HARCAYACAĞININ 20 KATI

2022 FIFA Dünya Kupası yapılan harcama ile de akıllarda yer edeceği benziyor. 2018 yılında kupaya ev sahipliği yapacak olan Rusya kupa için yatırım bütçesinin 10.7 milyar dolar olarak planladığını duyurdu. 2014 yılında Brezilya’da yapılan kupanın Brezilya’ya maliyetinin 11 milyar dolar olduğu düşünülürse Katar’ın haftalık 500 milyon dolar harcama yaparak yatırımlara devam etmesi Katar’da yapılan 2022 FIFA Dünya Kupası’nın gelmiş geçmiş en pahalı dünya kupası olacağı tahmin ediliyor.

DÖRT YILDA BİTECEK

Katar Maliye Bakanı Ali el-Emadi yaptığı açıklama ile kupa için yeni statların yanı sıra otoyollar, demiryolu bağlantıları ve hastaneler yapıldığını bu yatırımların ve harcamaların dört yıl daha bu şekilde süreceğini belirtti.

Toplam harcamanın 200 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor

2022 FIFA Dünya Kupası Katar’da yapılacak toplam harcamanın 200 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Katar Maliye Bakanı El-Emadi, 2022 Dünya Kupası’nın tarihin en maliyetli kupası olmayacağını savundu. Katar’ın şimdiden yatırımlara başlamış olması ve ciddi harcama bütçesinin ayrılmış olması gerekli yatırımların zamanında yetiştirileceği tahmin ediliyor. Brezilya, statları zamanında yetiştirmekte zorlanmıştı.

TESİSLERİN YÜZDE 90'NI İÇİN İHALELER YAPILDI

Katar Maliye Bakanı El-Emadi yaptığı açıklamada ihalelerin yüzde 90'ının tamamlandığını ve bu projelerin üçte ikisinin iki yıl içinde teslim edileceğini umduklarını belirtti. Tesisleri zamanından önce tamamlayacaklarını belirten Maliye Bakanı, "İnsanlar kupa için ülkemize gelmeye başlarken biz hâlâ tesisleri boyuyor olmak istemiyoruz" dedi.