Kedilerinde hatırlama kabiliyetleri var

Kedilerinde hatırlama kabiliyetleri var

Japonya’da Kyoto Üniversitesi’nde kediler üzerinde yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlara göre kedilerin hatırlama konusunda köpeklerden geri kalmadığını ortaya çıkardı.

A+A-

Japonya’da yapılan bir araştırma kedilerinde köpekler gibi zeki oldukları ortaya koydu. Japonya’da Kyoto Üniversitesi’nde kediler üzerinde yapılan bir araştırmada çıkan sonuçlara göre kedilerin hatırlama konusunda köpeklerden geri kalmadığını ortaya çıkardı.

NE NEREDE GİBİ SORULAR

Kyoto Üniversitesi’nde yapılan araştırmada kedilere hafıza testi uygulandı. 49 hayvana uygulanan hafıza testinde 15 dakika sonra hangi kaptaki yemeği yediklerinin hatırlanıp hatırlanmadığını ölçmek için uygulanan test sonucunda kedilerinde köpekler gibi bilgileri hatırladığını ortaya çıkardı. Kedilerde “nerede” ve “ne” gibi sorulara cevap olabilecek bilgileri hatırlayarak ona göre davrandıkları gözlemlendi.

İNSANLAR GİBİ ANILARI KULLANIYORLAR

Araştırma sonucu "Behavioural Processes" adlı dergide yayınlandı. Bilim adamları kediler üzerinde yapılan bu araştırma ile insanların bir şeyi hatırlamak için kullandığı “anılarla ilgili belleğin” kedilerde de mevcut olduğunun tespit edildiğini belirtiyor.

KEDİLER KÖPEKLERDE AŞAĞI KALIR DEĞİLLER

Kyoto Üniversitesi’ndeki araştırmacılardan birisi olan psikolog Saho Takagi bu araştırma neticesinde kedilerinde geçmişteki bir olayı hatırlamak üzerine gösterdikleri bu performansın dikkate değer olduğunu ve kedilerde bulunan bu özelliğin aynı insanda bulunan hafızaya benzer özellikler gösterdiğini belirtti.

SÜRE UZATILSADA SONUÇ DEĞİŞMEYEBİLİR

Bu araştırma bir başlangıç olarak gören bilim adamları köpeklerin kedilerden daha zeki olduğu tezini kediler üzerinde yapılacak başka araştırmalar ile yıkılabileceğinin altını çiziyorlar. Araştırmada ölçüt olarak 15 dakika süre kullanıldı. İlerleyen araştırmalarda bu sürenin uzatılabileceğini ve kedilerin uzatılan süre zarfında da aynı performansı göstereceklerine inanılıyor.

JEST VE MİMİKLERİDE ANLAYABİLİYORLAR

Kedilerin insan davranışları üzerine gösterdikleri tepkilerinde köpeklerden geri kalmadığını belirten uzmanlar kedilerin insan jest ve mimiklerine verdikleri tepkilerinde köpekler kadar başarılı olacaklarının altını çiziyor.

Önceki ve Sonraki Haberler