Kemal Kılıçdaroğlu İzmir depremin mağdurlarıyla bir araya geldi

Kemal Kılıçdaroğlu İzmir depremin mağdurlarıyla bir araya geldi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir ve çevresinde 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremin mağdurlarıyla bir araya geldi.

A+A-

Kılıçdaroğlu, İzmir'de depremzedelerle buluştu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir ve çevresinde 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremin mağdurlarıyla bir araya geldi. 

Marmara Depremi'nin ardından getirinen ek vergilerden bazılarının halen uygulandığını anlatan Kılıçdaroğlu, bunların nereye harcandığı konusunda "hesabını size mi vereceğiz" dendiğini belirtti ve "Bütün depremzede kardeşlerimize seslenmek isterim, hakkınızı arayın. Hakkınızı aradığınız sürece biz yanınızda olacağız" dedi.

İzmir depreminde yıkılan evlerin yeniden inşasında metrekare ve kat sayısı gibi bazı sorunlar yaşandığını anlatan Kılıçdaroğlu, ''Sosyal devletin, bir kişi afetzede ise onun karşılaştığı bütün zararı, hiçbir karşılık beklemeden karşılaması gerekiyor'' diye konuştu. Bu konuda TBMM'nin yeni yasama yılında kanun teklifi vereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, ''Meclis açıldığında, o kanun teklifleri görüşüldüğünde sizlere haber verecekler. Sizler de orada gerçekleri göreceksiniz. Kimler afetzeden yana, kimler karşı oylamada bunu göreceksiniz" diye konuştu. 

''İzmirliler hesap sorar''

Kılıçdaroğlu, evlerin yeniden yapılmasında kat yükseklikleri konusunda bazı talepler olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu, şöyle seslendi: 

"Tunç Başkan, 'Eğer vatandaşımız bunu ödemiyorsa ve bu ödemeyi başka yollardan karşılamak gerekiyorsa ve bunun için kat yüksekliği gerekiyorsa gerekirse yapılacak' dediniz. 'Gerekirse' değil, 'yapılacak' deyin. Burada bu yüksek binalar yapılıyor, değil mi? Diğerleri neden yapılmıyor? Engel çıkaracaklar... Bunlar engel çıkarırsa bütün İzmirliler onlara hesap sorar. Biz yapacağız."

Kılıçdaroğlu, orman yangınlarından etkilenen bölgelerdeki vatandaşların benzer bir durum yaşadığını, ancak belediyelerin vatandaşlara destek olduğunu anımsattı. 

''Kat yüksekliğini vereceksiniz''

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

"Bunlara da kağıt imzalatmışlar, bunları da borç altına sokuyorlar. Biz, dedik ki, 'Bunları karşılayacağız, belediye başkanları olarak.' Buradaki evlerin sayısı çok az. Dolayısıyla 11 büyükşehir belediye başkanımız bunların ek yükümlülüklerini karşılayabilir ama İzmir gibi çok daha fazla kapasiteyi içeren yeniden yapılanmanın maliyetini 11 büyükşehir belediye başkanının karşılaması mümkün değil. Ben, 'bunu karşılarız' deyip de yarın bunun gereğini yapmazsam size karşı mahcup olurum ve doğruyu söylememiş olurum. Kat yüksekliği vereceksiniz, gelecekler yapacaklar, maliyetleri karşılayacaklar. Kimsenin de cebinden 5 kuruş para çıkmayacak. Olması gereken budur. Sosyal devlet de bunun gereğini yapacak."

Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sonuna kadar depremzedelerin yanında olacaklarını, onların haklarını koruyacaklarını söyledi. 

Depremzedelerin sorunlarını dile getirdiği toplantıda İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ile bazı milletvekilleri de yer aldı. 

İlgili Haberler