Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ankara’daki merkezine alınmadı

Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ankara’daki merkezine alınmadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki CHP heyeti, bilgi almak üzere ziyaret etmek istedikleri Türkiye İstatistik Kurumu’nun Ankara’daki merkezine alınmadı.

A+A-

Kılıçdaroğlu, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP İstanbul Milletvekili Fethi Açıkel görüşme için TÜİK’e geldi. Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyete TÜİK’in kapıları, randevuları olmadığı gerekçesiyle, açılmadı.

Böke, kapıdaki görevliye TÜİK’in bilgi alma konusundaki yazısını okuyarak, bilgi almak üzere merkeze ziyaretin yapılabileceğini bildirdi ancak sonuç değişmedi. Engin Özkoç da “Yasaları kabul etmiyorsunuz yani” dedi.

TÜİK: “Merkez Teşkilatımıza gelebilir…”

TÜİK’in “Bilgiye nasıl erişilir?” başlıklı söz konusu yazısı şöyle:

“Kurumumuz web sitesinde (https://www.tuik.gov.tr) yer alan "İstatistikler" bölümündeki başlıkların, "Alt Kategoriler" kısmından ilgilendiğiniz konuyu seçtikten sonra, "Ara" butonu aracılığıyla "Haber Bülteni", "İstatistiksel Tablolar", "Veritabanları", "Raporlar" ve "Metaveri" içeriklerine ulaşılabilirsiniz.

Ayrıca, "E-Hizmetler" bölümünde yer alan "Bölgesel İstatistikler", "İl Göstergeleri", "Uluslararası Seçilmiş Göstergeler", "TÜİK Kütüphane" uygulamaları aracılığı ile uluslararası ve bölgesel düzeyde birçok bilgiye erişilebilmektedir.

Erişmek istediğiniz bilgilere web sitesinden ulaşamamanız halinde; https://ty.tuik.gov.tr adresi üzerinden bilgi talebi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bilgi talebinde bulunmadan önce, sürekli güncellenmekte olan web sitemizi lütfen ziyaret ediniz. Taleplerinizin en uygun şekilde hazırlanabilmesi için başvuru yazınızın açık ve ayrıntılı olmasına dikkat ediniz. Talep ettiğiniz bilginin dönemi, kapsamı, coğrafi düzeyi vb. bilgileri lütfen belirtiniz.

Mevcut diğer kanallar yoluyla bilgi talebinde bulunmak istiyorsanız, Merkez Teşkilatımıza veya Bölge Müdürlüklerimize başvurabilirsiniz. Ayrıca, bilgi talepleriniz için Ankara'da bulunan Merkez Teşkilatımıza gelebilir veya 26 il merkezinde bulunan Bölge Müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.”

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, TÜİK’in kendisine randevu vermediğini ifade etmiş ve “Saat 11.00’de geliyorum, haberiniz olsun” demişti.

Kılıçdaroğlu: “Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur” dedi.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Randevu vermeyen TÜİK’e gittim. Aylardan Aralık ayı. Milyonlarca emekçinin ücret artışı bu yalan dolan TÜİK rakamları üzerinden yapılacak. Zulmü her kabul ediş, daha büyüğünü doğurur. Kimse unutmasın, her Firavun’un bir Musa’sı vardır. Akıllarını başlarına toplasınlar!” ifadelerini kullandı.

Soylu: “Ana muhalefet partisi genel başkanı mekan basmaya gidemez”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendisine randevu vermeyen Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) Ankara’daki merkezine gitmesine sosyal medya hesabından tepki gösterdi. 

Soylu, paylaşımında şunları kaydetti:

“Kılıçdaroğlu, suç ve suç örgütleri ilişkisiyle, o iklimin ve sözlerin etkisiyle siyasi tarihimizde görülmeyen yöntemlere başvuruyor.

Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanı, PKK, DHKP-C ve organize suç örgütlerinin ağına düşüp, onlara özenip, mekan basmaya gidemez.

Siyasetin ve devletin kaidesi bellidir. CHP, başında ehliyetini kaybetmiş bir kişi ve bunu istismar edenlerin işgalindedir.”

Önceki ve Sonraki Haberler