Ketçap ve mayonez son damlasına kadar akacak

Ketçap ve mayonez son damlasına kadar akacak

Geliştirilen kaygan malzemenin kullanım alanının çok yaygın olacağı tahmin ediliyor. Özellikle diş macunları, ketçaplar, kozmetik ürünleri, boya ve tutkal kaplarında kullanılabilecek.

A+A-

Bilim insanlarının yeni bulduğu kayganlaştırıcı yüzey sayesinde ketçap ve diğer sıvı ürünler son damlasına kadar kavanozdan ve kaptan akmayı sağlıyor.

Bilim adamlarının yeni geliştirdiği ürün şişe ve diğer kapların iç yüzeyini kaygan hale getirerek ürünün son damlasına kadar akmasını sağlıyor. Yeni geliştirilen kaplama malzeme şişenin iç yüzünü oldukça kaygan hale getiriyor.

KAYGANLIĞI ARTIRICI MADDE KEŞFEDİLDİ

Geliştirilen kaygan malzemenin kullanım alanının çok yaygın olacağı tahmin ediliyor. Özellikle diş macunları, ketçaplar, kozmetik ürünleri, boya ve tutkal kaplarında kullanılabilecek.

KAP İÇİNDEKİ ÜRÜN SON DAMLASINA KADAR AKACAK

Massachussets Teknoloji Enstitüsü'ndeki (MIT) araştırmacıların geliştirmiş olduğu bu kaplama malzemesi sayesinde israfın önüne geçileceği tahmin ediliyor. Ambalaj malzemelerinin içinde kalan ürünü azaltacak olmasından dolayı israfı büyük ölçüde azaltabileceğini belirtti.

YENİ MALZEMENİN KULLANIM ALANI ÇOK GENİŞ

Yeni geliştirilen kaplama malzemesi sayesinde akışkanlık artmakta. Kenarlara yapışan malzeme oranı ciddi oranda azalmaktadır. Şişenin içinin bu malzeme ile kaplanması ile ketçap ya da herhangi bir başka sıvının geride hiçbir iz bırakmadan akmasını sağlıyor.

KABLAMA İÇ YÜZEYE UYGULANACAK

Öncelikle şişe ya da kabın sert bir yüzeyle kaplanması gerekiyor. Sonra bu yüzeyin üzerine çok ince bir kaplama daha uygulanıyor. Daha sonra, yağlı bir yüzey gibi olması için tüm olukları dolduran bir sıvı ekleniyor. Böylece ketçap şişenin ağzına doğru akıp, şişeden çıkıyor.

SAĞLIĞA ZARARLI DEĞİL

Kaygan yüzeyi geliştiren Profesör Kripa Varanasi, teknolojinin tamamen güvenli olduğunu söylüyor. Varanasi, "En iyi yanı, kaplamanın sıvı ve katı bir birleşim olması nedeniyle ürüne göre ayarlanabilmesi. Dolayısıyla gıda saklanan kaplarda kaplamayı gıda tabanlı yapabilir ve yiyebilirsiniz de" diyor.

İSRAFI ÖNLEYECEK

Teknolojinin bir diğer mucidi Dr. David Smith de buluşlarının israfı azaltabileceğine dikkat çekiyor. Smith, "Bu yapışkan ürünlerin imalatında bir milyar ton ürün tanklara yapışıyor ve daha sonra yıkanıp atılıyor. Ayrıca 40 milyar kaba yapışan ve israf edilen ürün var. Dolayısıyla bu teknolojinin israfı büyük ölçüde önleme potansiyeli var" diyor.