KHK’lara Devam: 631 Akademisyenin Görevine Son Verildi

KHK’lara Devam: 631 Akademisyenin Görevine Son Verildi

OHAL sürecinin uzatılmasının ardından 3 yeni KHK yayınlandı. Kararnameler beraberinde içinde 631 akademisyenin ihracını da bulunduran birçok düzenlemeyle geldi.

A+A-

OHAL sürecinin uzatılmasının ardından 3 yeni KHK yayınlandı. Kararnameler beraberinde içinde 631 akademisyenin ihracını da bulunduran birçok düzenlemeyle geldi. 679, 680, 681 nolu kararnamelerde ülkeyi terk edip kanundan kaçanların vatandaşlıktan çıkarılması, emniyet güçlerine siber araştırma yetkisi hatta at yarışı ile ilgili bildiriler de var.

İhraçlar Devam Ediyor

22 Kasımdan bu yana yayımlanan 12 KHK ile birçok akademisyen ve devlet çalışanın görevine son verilmiş veya açığa alınmıştı. Son düzenlemeler ile ise “Barış için akademisyenler bildirisi’ne” imza atan 631 akademisyenin görevi sonlandırıldı. Danıştay Başkanlığı’ndan 8 kişi, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Adalet Bakanlığı’ndan 4386 kişi, Diyanetten 135 kişi, TBMM Başkanlığı’ndan 1 kimyager, Sağlık Bakanlığı’ndan 838 çalışan, Hava Kuvvetleri’nden 164 , Deniz Kuvvetleri’nden 149 asker ise ihraç edildi. Aynı zamanda daha önce kapatılan 11 gazete yeniden açıldı. 83 tane dernek kapatılırken 60 emniyet mensubunun rütbesi alındı.

Yayın Yasağını Delenlere Yeni Yaptırımlar

Son terör olaylarının ardından getirilen yayın yasakları ve tedbirleri gibi kararlara uymayan kanalların yayınları 1 gün süreyle kapatılacak. Yasağın takip eden 1 yıl içinde tekrar delinmesi halinde 5 gün, ikinci kez tekrarı halinde 15 gün, 3 kez tekrarı halinde ise yayın yetkisinin sona erdirilmesine hüküm verilecek. Bununla beraber bu tür durumlarda terör eylemi faili veya mağduru kişiler, terörün amacına yönelik sunulamayacak aksi taktirde yaptırımlar uygulanacak. 

Yurtdışı Kaçaklarının Durumu ve Polise Yeni Yetki

Son soruşturmalar kapsamında, mahkemesi devam edip yurtdışından dönmeyen kişilerin vatandaşlıktan çıkarılmasına yönelik düzenlemede ise sanıkların isimleri İç İşleri Bakanlığı’na verilecek. Takip eden 3 ay içinde yurda dön çağrısına uymayan şahıslar vatandaşlıktan çıkarılacak. KHK aynı zamanda emniyet mensuplarının, kişilerin internet abonelikleri üzerinden kimlik bilgilerine erişmesini de içeriyor.

Önceki ve Sonraki Haberler