Kıdem tazminatı için fon kuruluyor

Kıdem tazminatı için fon kuruluyor

Kıdem tazminatında yeni bir adım atılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çalışma hayatının en önemli konularından birisi olan kıdem tazminatı ile ilgili reform niteliğinde bir çalışma yapılacağını belirtti.

A+A-

Kıdem tazminatında yeni bir adım atılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, çalışma hayatının en önemli konularından birisi olan kıdem tazminatı ile ilgili reform niteliğinde bir çalışma yapılacağını belirtti. İşçinin 10-20 senelik hakkının işverenin cebinde durmasını doğru bulmadıklarını, kurulacak fon sayesinde işçi ve işveren arasındaki problemlerin giderileceğini söyledi.

"Kıdem tazminatı hakkaniyetli olmalı"

Kıdem tazminatına ilişkin yapacakları reformları da anlatan Bakan Mehmet Müezzinoğlu şunları söyledi: “İşçinin hakkı 10-20 yıl sonra işverenin cebinde olmamalı. 10 yıl 20 yıl sonrasının koşullarını kimsenin bilmesi mümkün değil. Bugün çok iyi olan bir işverenimiz yarın herhangi bir hatadan ya da geçmişteki yönetimlerden ya da olağanüstü durumlar dolayısıyla zor durumda olabilir. Kocaeli’nde sendikalı bir iş yerinde benzer bir durum oldu."

İŞVEREN İFLAS EDİYOR KIDEM ÖDEYEMİYOR

"İşveren durumu bozulunca ’kıdem tazminatını ödeyecek durumum yok’ dedi, hadi buyur. İşçiler de bize geliyor. Dolayısıyla kıdem tazminatı, hakkaniyetli olmalı, sürdürülebilir olmalı, güvenilir olmalı ve tarafların cebinde olmamalı. Onun gücü, onun yasayla verilen fonda veya yeni yapılacak yapıda olmalı. Bu yıl 2017 belki de çalışma hayatının en önemli reformlarından birini kıdem tazminatıyla sağlayacağız."

İSTİSMARIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

"Bunu da başardığımızda çalışanla çalıştıran arasında hukuk birbirine güvene dayalı olmalı. ’O beni, ben onu istismar ediyorum’ değil, herkes daha iyinin, başarının peşinde, sağ ve sol ayak nası sağlıklı gidiyorsa işçi ve işveren arasındaki hukuk da bu kadar hakkaniyetli olmalı. Bize de düşen bu arada iyi hakemlik yapmak, güçlü, adil hakemlik yapabilmek. İnşallah bunu da yapma gayreti içerisinde olacağız.”