Kılıçdaroğlu, Cindoruk’u ziyaret etti

Kılıçdaroğlu, Cindoruk’u ziyaret etti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul'da eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u evinde ziyaret etti. 

A+A-

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, İstanbul'da eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u evinde ziyaret etti. 

“Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, AK Parti ve MHP'nin yeni anayasa hazırlığı için muhalefete destek çağrısını'' değerlendiren Kılıçdaroğlu,  “Devleti çetelere teslim eden insana ben nasıl güveneceğim. Çetelerden yetki isteyen bir insana ben nasıl güveneceğim. Olmaz, tam bir rezalet. Düzelteceğiz, düzelteceğiz…” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul'un fethinin 568'inci yıldönümü kutlamaları dolayısıyla bulunduğu İstanbul'da, eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk'u, Şişli'deki evinde ziyaret etti. 

Kılıçdaroğlu, ziyarete ilişkin çıkışta yaptığı açıklamada, "Cindoruk, bizim siyaset dünyamızın duayenlerimizden biridir. Türkiye'nin içinde bulunduğu durum dolayısıyla kendisinin görüşlerini alma ihtiyacı hissettim. Oturduk, konuştuk, görüşlerini aldım. Hepinizin huzurunda kendisine yürekten teşekkür ederim" dedi. 

Eski Devlet Bakanı Ufuk Söylemez de, “Sayın Başkan’a teşekkür ediyoruz, demokratik merkezin önemli isimlerinden olan Cindoruk’u ziyaretleri bizi de memnun etmiştir. Türkiye’nin önemli meseleleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Sayın Başkan’a bu yaklaşımı ve diyalogdan ötürü de çok teşekkür ediyorum” diye konuştu. 

“Erdoğan, ülkenin başına neredeyse felaket olarak çökmüş durumda”

Açıklamaların ardından Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti ve MHP'nin yeni anayasa hazırlığı için muhalefete destek çağrısına” ilişkin soruyu Kılıçdaroğlu, şöyle cevapladı:

“Erdoğan, önce şunu düşünsün, mutfaklarda yangın var. İnsanlar perişan vaziyette. Sen önce bunların dertlerini çözecek misin, çözmeyecek misin? Çözme yeteneği yık, ülkeyi yönetme yeteneği yok. Artık bunu tümüyle kaybetmiş vaziyette. Erdoğan, ülkenin başına neredeyse felaket olarak çökmüş durumda. Bir an önce seçime gidilmesi lazım. Niye milletin iradesinden korkuyoruz? Milletten korkulur mu? Referandum diyorsun, ne referandumu kardeşim. Getirmek istiyorsan, getir referandumu, millet seçim istiyor mu, istemiyor mu? Yapalım referandumu. Millet seçim istiyorsa seçime gidelim, istemiyorsa gitmeyelim. Çünkü geçen her gün toplumun sırtına yeni yükler getiriyor. Türkiye giderek dünyada yalnızlaşıyor. Yazıktır, günahtır. Biz bu ülkeyi sıradan bir ülke halinde göremeyiz. Milli mücadele veren bir devlet, halk bu pozisyonda olmamalı. İnsanlar yoksul, aç olmamalı. Binlerce çocuk yatağa aç girmemeli. Önce bunları düşünsün. Devleti çetelere teslim eden insana ben nasıl güveneceğim. Çetelerden yetki isteyen bir insana ben nasıl güveneceğim. Olmaz, tam bir rezalet. Düzelteceğiz, düzelteceğiz…” 

“Mafyanın desteğini alan bir insan istifa mı eder?”

Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya "10 kuruşluk" tazminat davası açması ile ilgili soruya,  "Değeri o kadar olduğu için" yanıtını verdi. 

Soylu'nun “istifa etmeyi hiç düşünmediği” yönündeki açıklamasıyla ilgili bir soru üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Niye istifa etsin? En tepedeki insan destek veriyor. Bahçeli de destek veriyor, mafya da destek veriyor. Cumhur İttifakı'nın 3 ortağı var, AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, mafya. Mafyanın sözcülüğünü yapanlar zaten bunlar. Mafya bildiri yayınlıyor 'biz bunları destekliyoruz' diye. Onu da herkes bir anlamda görüyor. Niye istifa etsin ki zaten. Mafyanın desteğini alan bir insan istifa mı eder? Etmez."

Kılıçdaroğlu, iddiaların araştırılmasına yönelik olarak da ‘Biz araştıracağız” dedi.