Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı görevine sonuna kadar devam edecek

Kılıçdaroğlu: Cumhurbaşkanı görevine sonuna kadar devam edecek

Referandum sonucunda “Hayır” çıkması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifasını istemeyeceklerini belirten Kılıçdaroğlu halkın seçtiği cumhurbaşkanı görev süresinin sonunda kadar görevinin başında kalacağını belirtti.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan referandum sonucu ile ilgili çok önemli bir açıklama geldi. Referandum sonucunda “Hayır” çıkması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifasını istemeyeceklerini belirten Kılıçdaroğlu halkın seçtiği cumhurbaşkanı görev süresinin sonunda kadar görevinin başında kalacağını belirtti.

Kılıçdaroğlu bir radyo kanalında yaptığı konuşmada sandıktan “Hayır” çıkması halinde bugünkü sistemin olduğu gibi süreceğini belirterek şunları söyledi: “Hayır’ çıkarsa 17 Nisan sabahı Türkiye rahat bir nefes alacak. Sayın cumhurbaşkanı makamında oturacak, Sayın Binali Yıldırım başbakan olarak görevini sürdürecek, bakanların hepsi görevlerinin başında olacak, çalışacaklar, parlamento eskiden olduğu gibi hükümetin getirebileceği veya milletvekillerinin teklif edeceği yasa tasarılarını ve tekliflerini görüşecek dolayısıyla herhangi bir sorun olmayacak.” Dediği açıklamasında Cumhurbaşkanı’nın görevine devam edeceğini vurguladı.

“Cumhurbaşkanı görevine sonuna kadar devam edecek”

Kılıçdaroğlu “Halk oylamasında ‘Hayır’ çıkması durumunda cumhurbaşkanının istifası mı istenecek?” şeklinde sorulan soruya şu şekilde cevap verdi: “Hayır. Bu da olmayacak. Neden? Cumhurbaşkanı’nı parlamento seçmedi ki… Halk seçti. Halkın seçtiği bir cumhurbaşkanı yine görevine, görev süresinin sonuna kadar devam edecek.” Diyerek halkın seçtiği Cumhurbaşkanı görevine devam edecektir dedi.

“Hayır’ diyenleri suçlamak zaafın sonucu”

Hayır diyenlerin suçlanmasının doğru olmayacağını belirten CHP lideri, “Yani ‘Anlatamıyorum bir şey, vatandaşa neden ‘Evet’ demesi gerektiğini söyleyemiyorum o zaman ‘Hayır’ diyenleri suçlayalım’. Buradan yola çıktılar. Bu yanlış bir yol, yöntem” diye konuştu.