Kılıçdaroğlu: Mutlaka sandığa gidin

Kılıçdaroğlu: Mutlaka sandığa gidin

Sivas dernekleri, federasyonları ve vakıflarının temsilcileriyle bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’da referanduma götürülecek anayasa değişikliğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasının sadece bugünü değil, geleceği de ilgilendirdiğini belirterek, "Yani çocuklarımızı, torunlarımızı, geleceğimizi, vatanımızı ve bayrağımızı ilgilendiren bir seçim. Yani demokrasiyi oylayacağız. Tercihi biz yapacağız. Dolayısıyla burada kutuplaşmaya gitmek, kavga etmek değil, tam tersine farklı görüşteki insanlarımızın bir araya gelip makul konuşması lazım. Biz bunu niye getiriyoruz, oturup insan gibi konuşacağız." diye konuştu.

"Başkanlık sistemini getiriyoruz, terörü önleyeceğiz." söylemini eleştiren Kılıçdaroğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

"Siz terörü önlediniz de size engel olan çıktı mı? Kim engel oldu? Sıfır terörle devralındı, Türkiye bugün kan gölüne döndü. Demek ki bu söylem de doğru değil. ’Ekonomide istikrar olacak.’ Enflasyon rakamları gene açıklandı, çift rakamlı enflasyona gidiyoruz tekrar. İşsizlik almış başını gidiyor. Ülkeyi kim yönetiyor 15 yıldır, tek parti. Bir sorun var mı tek partinin içinde, hiçbir sorun yok görünüyor. Karar alıyorlar mı alıyorlar. Parlamentodan istedikleri kanunları çıkarıyorlar mı? Çıkarıyorlar. O zaman neden başkanlık sistemi. Neden?"

"Halk oylamasında ’hayır’ çıkarsa ekonomi istikrarsız olur mu?" diye sorulduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, hiçbir şey olmayacağını, Cumhurbaşkanı’nın da Başbakan’ın da görevini sürdüreceğini, TBMM’nin de eskiden olduğu gibi kanun yapacağını söyledi. Kılıçdaroğlu, "Evet çıkarsa? O zaman bizi büyük bir macera bekliyor, sonu belli olmayan bir macera." dedi.

Kılıçdaroğlu, herkesin hak, hukuk ve adalet üzerinden düşünmesi gerektiğini dile getirerek, "Benim hakkım varsa başkasının da hakkı vardır. Ben adalet istiyorsam başkasının da adalet isteme hakkı vardır. Ben ’Hukuk’ diyorsam başkasının da ’hukuk’ deme hakkı vardır. O nedenle hepimiz hakkı, hukuku ve adaleti her ortamda savunmak durumundayız. Kimin için savunacağız? Kendimiz için mi? Hayır. Bayrağımız, vatanımız, çocuklarımız, ülkemiz, ülkemizin saygınlığı için savunacağız. Aksi halde bizim varlık nedenimiz nedir? Bunları savunacağız. Bunun mücadelesini yapacağız." ifadelerini kullandı.