Kimlik, Ehliyet ve Pasaport’ta Yeni Dönem

Kimlik, Ehliyet ve Pasaport’ta Yeni Dönem

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler de dahil olmak randevu süresi 1 güne düşürüldü. Böylece kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevularını alabilecekler.

A+A-

İçişleri Bakanlığı tarafından nüfus müdürlüklerinde artırılan kapasite ve personel sayısı ile artık randevu alma süreleri kısalıyor. Daha önce yoğunluktan dolayı 61 güne kadar uzayan randevu süreleri bu adım iel birlikte bir güne düşürüldü. Yeni dönemde kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevu alabilecek.
İçişleri Bakanlığı, geçen yıl 2 Nisan ayında kimlik, sürücü belgesi, pasaport 3’ü Bir Yerde uygulamasını hayata geçirmiş, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce yürütülen pasaport ve sürücü belgelerine ilişkin iş ve işlemler Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredilmişti. Böylece kimlik, sürücü belgesi, pasaport tek bir yerden il, ilçe nüfus müdürlüklerinden verilmeye başlanmıştı.

KAPASİTE VE PERSONEL ARTTI
Uygulama ilk başladığı günlerde vatandaşların yoğun talepleri, randevu sürelerinde aksamalara neden oldu. Yoğun talep yüzünden büyük şehirlerde, 61 güne kadar uzayan sürelere randevular verildiği saptandı.
İçişleri Bakanlığı bu uzamalar sebebiiyle, randevu sürelerinin uzaması sonucunda oluşan vatandaş memnuniyetsizliğini ortadan kaldırmak için nüfus müdürlüklerinin kapasitesi ve personel sayısını artırdığını duyurdu.

1 GÜNDE RANDEVU
Nüfus müdürlüklerinin kapasitesinin artırılmasıyla birlikte 61 güne kadar uzayan randevu süreleri sona erdi. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler de dahil olmak randevu süresi 1 güne düşürüldü. Böylece kimlik, ehliyet, pasaport almak için başvuranlar, başvurduğu günde randevularını alabilecekler.
Kimlik, ehliyet ve pasaport almak isteyenlerin yeni sistem ile birlikte randevu tarihi ve saatini de kendisi belirleyeceği açıklamalar arasında yer aldı. Ayrıca 65 yaş önceliği ile yaşlı vatandaşlar sıra beklemeden işlemlerini yapabilecekler.

ACİL DURUM RANDEVUSU
Acil durumlar sebebiyle randevu almak isteyenlere nüfus müdürlüklerinde verilen randevusuz kota sayısında da 4 kat artışa gidildi.

TELEFON VE İNTERNET İLE RANDEVU
Vatandaş memnuniyetini artırmak için ALO 199 Mobil uygulama, https://randevu.nvi.gov.tr adresi ve ALO 199 iletişim hattından Türkiye’nin her yerindeki il veya ilçe nüfus müdürlüklerinden randevu alabilmek mümkün.

GÜNDE 80 BİN BAŞVURU
Nüfus müdürlükleri, mevsimsel ve dönemsel farklılıklarla birlikte 3 belge tipinde günlük ortalama 80 bin başvuru alındığını, en yüksek başvuru yeni randevu sisteminin devreye girmesinden sonra yapıldığını ve bu rakamın 172 bin olduğunu açıkladı.

2 GÜNDE TESLİM
Uygulama ilk başladığı zamanlarda belgeler başvuru sahiplerine İstanbul, Ankara ve İzmir’de ortalama 10 günde teslim edilirken, şu anda İstanbul ve Ankara’da başvuru tarihinden itibaren ortalama 2 gün; İzmir’de ise ortalama 3 gün içerisinde belgeler sahiplerine ulaşıyor.