Kimyasal atıklar hem arılara hem insana zarar veriyor

Kimyasal atıklar hem arılara hem insana zarar veriyor

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Akın Çifçi, doğaya atılan kimyasal ilaçların sadece arılara değil insan sağlığına da zarar verdiğini söyledi.

A+A-

2019 yılı sezonunun başının iklimde yaşanan değişiklikler sebebiyle arıcılar için olumsuz geçti.ğini belirten Akın Çiftçi, “İstediğimiz ürünü elde edemedik. Balımızda yüzde 30 civarında bir düşüş oldu. Ama bunun fiyatlara yansıması geçmiş yıllara göre bir nebze iyi oldu. Çok iyi değildi ama geçmiş yıllara iyiydi. Ama bu yeterli değil” dedi.

ARICILARIN GİRDİLERİNE GÖRE FİYAT DENGELENMELİ

Sezondaki hedeflerini de açıklayan Başkan Çifçi, “Yeni sezon için fiyat konusunda, arz talep meselesi bu ama bizim bundan sonraki hedefimiz bal girdiler oranında fiyatların artması. Arıcılarımızın önünü görmesi açısından bu dengenin sağlanması lazım” diye konuştu.

KİMYASAL İLAÇLAR SADECE ARILARA DEĞİL İNSANA DA ZARAR VERİYOR

Sırgan ilacı ve diğer kimyasallar konusunda Bakanlığın çalışmaları olduğunu da hatırlatan Çifçi, “ bazı ilaçlar yasaklandı. Satışı da yasaklanacak. Amacımız bunun Türkiye geneline yansıtılmasıdır. Ordulu arıcılarımız gezginci arıcı olduğu için bu konuda çalışmaları takip ediyoruz. Doğaya atılan kimyasal ilaçlar insan sağlığını zarar veriyor” dedi. (BSHA)