Kış Oyunlarında sporcular rekabet ve heyecan dolu anlar yaşadı

Kış Oyunlarında sporcular rekabet ve heyecan dolu anlar yaşadı

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ana sponsoru Koç Holding’in üniversiteli gençleri spor, eğlence ve müzikle buluşturan festivali Koç Spor Fest’te kış etabı tamamlandı

A+A-

Erzurum Palandöken’de gerçekleştirilen Koç Spor Fest Kış Oyunları’na 45 farklı üniversiteden 600’e yakın sporcu katıldı. Snowboard Büyük Slalom, Kayak Büyük Slalom, Snowboard Paralel Slalom, Kayak Paralel Slalom, Senkronize Kayak Yarışları ile Kar Voleybolu branşlarında düzenlenen yarışlarda kış sporcuları rekabet ve heyecan dolu anlar yaşadı.

Kadınlarda şampiyonanın en fazla madalya kazanan takımı İstanbul Üniversitesi, erkeklerde ise Bilgi Üniversitesi oldu. Ülkemizi 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nda temsil eden İstanbul Üniversitesi öğrencisi Özlem Çarıkcıoğlu ve Bahçeşehir Üniversitesi’nden milli sporcu Miray Gürkınav, 5’er altın madalya ile kadınlarda şampiyonanın en fazla madalya kazanan sporcuları oldu. Gece yarışları kapsamında gerçekleştirilen Kayak Kadınlar Paralel Slalom Türkiye Şampiyonası’nda İstanbul Üniversitesi’nden Özlem Çarıkçıoğlu, Snowboard Kadınlar Paralel Slalom Türkiye Şampiyonası’nda ise Bahçeşehir Üniversitesi’nden Miray Gürkınav birincilik ödülünün sahibi oldu. Kayak Kadınlar Türkiye Şampiyonası takım sıralamasında Atatürk Üniversitesi’ni İstanbul Üniversitesi ve Erciyes Üniversitesi izledi. Snowboard Kadınlar Türkiye Şampiyonası takım sıralamasında ise İstanbul Teknik Üniversitesi birinci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ikinci, İstanbul Üniversitesi üçüncü oldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen Kar Voleybolu Şampiyonası’nda kadınlarda Başkent Üniversitesi, erkeklerde ise Atatürk Üniversitesi birincilik ödülüne layık görüldü.

Atatürk Üniversitesi bu yıl ilk kez düzenlenen senkronize kayak yarışlarında uyumlu ve özgün figürleriyle birincilik ödülünün sahibi oldu

Erkeklerde ise Bilgi Üniversitesi’nden milli sporcu Berkin Usta 4 altın 1 gümüş madalya ile şampiyonanın en fazla madalya kazanan sporcusu oldu. Gece yarışları kapsamında gerçekleştirilen, Kayak Erkekler Paralel Slalom Türkiye Şampiyonası’nda İstanbul Üniversitesi’nden Mustafa Topaloğlu, Snowboard Erkekler Paralel Slalom Türkiye Şampiyonası’nda Atatürk Üniversitesi’nden Mehmet Yusuf Furkan Uğurlu birinciliği elde etti. Kayak Erkekler Türkiye Şampiyonası takım sıralamasında ise İstanbul Üniversitesi’nin ardından Bilgi Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi sıralamayı takip etti. Snowboard Erkekler Türkiye Şampiyonası kombine sıralamasında ise Atatürk Üniversitesi birinci, Koç Üniversitesi ikinci, Kafkas Üniversitesi üçüncü oldu. Bu yıl ilk kez düzenlenen ve 6’şar kişilik takımdan oluşan Senkronize Yarış Türkiye Şampiyonası’nda ise uyumlu ve özgün figürleriyle Atatürk Üniversitesi şampiyon oldu.

Slovenya’da kahraman ilan edilen Milli Kayakçı Sıla Kara onurlandırıldı

2022 Kış Olimpiyatları'nda yer alabilmek için Slovenya’da katıldığı bir yarışmada, dengesini kaybeden bir çocuğu geçtiğimiz günlerde, telesiyejden düşmekten kurtaran Türkiye Kayak Milli Takımı sporcusu Sıla Kara, bu yıl Koç Spor Fest 2020 Kış Oyunları’nda yarışan sporcular arasındaydı. Düşme tehlikesiyle karşılaşan çocuğu yardım gelene kadar, 15 dakika boyunca elleriyle havada tutan Sıla Kara, bu örnek davranışı ile Slovenya’da “kahraman” ilan edilmişti. Sıla Kara, sporcunun performans başarısının yanı sıra dostluk, saygı, mükemmellik gibi insani değerleri taşımasının önemini bir kez daha gösteren cesaret, fedakârlık ve kararlılık dolu bu hikâyesi nedeniyle bu yıl ilk defa verilen Koç Spor Fest Özel Ödülü’ne layık görüldü. Türkiye Kayak Milli Takımı Sporcusu Sıla Kara, Koç Spor Fest Özel Ödülü’nü Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl’ın elinden aldı.

Kayağın Küçük Yıldızları da Koç Spor Fest’teydi!

Koç Topluluğu markaları da her yıl olduğu gibi sporu müzik ve eğlenceyle buluşturan çeşitli etkinliklerle üniversite öğrencilerinin yarıştan arta kalan zamanlarda keyifli vakit geçirmesini sağladı. Setur tarafından ‘gezginlerin sosyal platformu’ olarak hayata geçirilen Seturday’in desteği ile Erzurum Kayak Kulübü'ne bağlı 7-13 yaş aralığındaki 24 sporcu, bu yıl ikincisi düzenlenen Kayağın Küçük Yıldızları Seturday Yarışı’na katıldı. Sıralamanın olmadığı ve herkesin şampiyon olduğu yarışa katılan minik sporcuların tümü, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Setur'un ev sahipliğinde İstanbul’a turistik seyahat kazandı.

Tüpraş’ın desteği ile sporda toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekmek üzere kayak hocaları tarafından HeForShe meşaleli kayak gösterisi gurur dolu anlara şahit oldu. Yapı Kredi Play sahnesinde Sweaters eğitmenleri ile zumba ve hip hop dans performansları gerçekleştirilirken, Arçelik sponsorluğunda düzenlenen After Ski Parti’de gençler, Jabbar ile eğlenip yorgunluklarını attı. Ford, Beko, Aygaz, Koçtaş, Sek, Tat, Bilkom ve Avis de Koç Spor Fest’te kış sporlarını destekleyecek çeşitli aktiviteleri sahiplendiler.

KOÇ SPOR FEST 2020 ROTASI:

19-23 Şubat 2020, Palandöken – Erzurum
13-14 Nisan 2020, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
16-17 Nisan 2020, Kayseri Erciyes Üniversitesi
20-21 Nisan 2020, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
27-28 Nisan 2020, Edirne Trakya Üniversitesi
30 Nisan 2020, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
4-5 Mayıs 2020, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
7-8 Mayıs 2020, İzmir Ege Üniversitesi