Kızılay Ramazan'da 12 Milyon İhtiyaç Sahibine Ulaşacak

Kızılay Ramazan'da 12 Milyon İhtiyaç Sahibine Ulaşacak

Türk Kızılay'ı, Ramazan ayında daha fazla iftar ve sahur sofrasına hayır severlerin yardımlarını ulaştırmak amacıyla, 'Ramazan'ı Bu Hilalin Altında Paylaşalım' sloganı ile Ramazan kampanyası başlattı.

A+A-

Türk Kızılay'ı, Ramazan ayında daha fazla iftar ve sahur sofrasına hayır severlerin yardımlarını ulaştırmak amacıyla, 'Ramazan'ı Bu Hilalin Altında Paylaşalım' sloganı ile Ramazan kampanyası başlattı. Yaklaşık 100 bin koli ile ihtiyaç sahiplerinin sofralarına ulaşmayı hedefleyen Kızılay, Afrika ülkelerine göndereceği 3 yardım gemisi ile de milyonlarca insanın yüzünü güldürecek.

Kızılay, Ramazan ayında milyonlarca ihtiyaç sahibine ulaşabilmek için hazırlıklarını tamamladı. Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, İstanbul'da Ramazan Kampanyası'nı başlattı. Kınık, Kızılay'ın yardım sevenlerle, yardıma muhtaç kişiler arasında güvenli bir köprü olarak, fitre, zekat ve bağışlar ile alınacak gıda kolileri ile yaklaşık 12 milyon muhtaç kişiye yardım ulaştıracağını kaydetti.

Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, 'Ramazan'ı Bu Hilal'in altında Paylaşalım' sloganı ile kampanyayı başlattıklarını söyledi. Geçen yıl 100 binden fazla ailenin sofrasına yardım ulaştırdıklarını ifade eden Kınık, "Bu yıl da yüz binlerce ailenin sofrada yüzünü güldürmeyi amaçlıyoruz. Türkiye geneline yayılmış yüzlerce Kızılay şubesi tarafından yapılan detaylı sosyal incelemeler sonucu, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşların ihtiyaçları Ramazan ayında da giderilecek. Bağışları ile ihtiyaç sahiplerine merhamet ellerini uzatmak isteyen yardım severler, Kızılay'ın birbirinden etkili ve farklı bağış modellerinden seçim yapabilecek." şeklinde konuştu.

YÜZ BİNLERCE AİLEYE KOLİ

Kızılay'ın, öz kaynakları ile alımını gerçekleştireceği gıda kolileri yanı sıra, büyük marketlerde standlar açarak gıda kolisi bağışı alacağını dile getiren Kınık, içlerinde kurban bayramında bağışlanan kurban etleri konservesiyle, temel gıda maddeleri bulunan gıda kolisinin 75 TL fiyatında olduğunu vurguladı.

Hayırseverlerin, 4 kişilik bir ailenin 1 aylık temel gıda ihtiyacını karşılamak için hazırlanan gıda kolilerini, 75 TL karşılığı Kızılay'ın internet sitesinden de işlem yaparak bağışlayabileceklerini aktaran Kınık, sadece Türkiye'da değil, yurtdışında olan ihtiyaç sahiplerine de, Türk halkının yardımlarını ulaştıracaklarını söyledi.

Kızılay'ın, Bayrampaşa Belediyesiyle ortak yürüteceği başka bir çalışmayla, Balkanlar'da ihtiyaç sahiplerinin sofralarına Türkiye'nin ikramlarını ulaştıracaklarını vurgulayan Kınık, "Balkanlarda da binlerce aileye gıda paketi dağıtılacak." dedi.

Afrika, Asya ve Ortadoğu’da bulunan onlarca ülkede gıda kolisi dağıtımı gerçekleştirileceklerine dikkat çeken Kınık, "Umudu Ol Kampanyası çerçevesinde, yaklaşık 40 bin ton yardım malzemesi taşıyacak olan 3 gemide Mersin Limanı'ndan hareket ederek, yardımları ulaştıracak. Hazırlanan malzemeler ile doldurulacak 3 yardım gemisi Ramazan’da yola çıkacak. Gemiler, Güney Sudan, Yemen ve Somali’ye yardım götürecek.

KIZILAY TARAFINDAN DÜZENLENECEK İFTARLAR

Kızılay, yurt içi şubeleri aracılığıyla iftarlar düzenleyecek. Yurt dışında da Suriye’de bulunan İdlip başta olmak üzere Pakistan, Gazze ve daha birçok ülkede Kızılay iftar çadırları kurulacak. Kızılay aşevleri Ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayacak. Türkiye çapında yayılmış 14 aşevinde her gün on binlerce kişiye iftar ve sahur yemeği dağıtılacak.

Kızılay’a Ramazan ayında destek vererek, sofralarını ihtiyaç sahipleriyle paylaşmak isteyen hayırseverler, bankalarda bulunan Türk Kızılayı bağış tahsilât sistemi ve bağış hesaplarından, tüm PTT İşlem Merkezlerinin 2868 no’lu Türk Kızılayı Posta Çeki hesabından, ülke genelinde bulunan tüm Kızılay şubelerinden bağışlarını yapabilecek. Ayrıca tüm GSM operatörlerinden 2868’e boş mesaj atıp, Kızılay’a 10 TL’lik bağış yapabilir.