Kızlara göre Erkekler daha zeki

Kızlara göre Erkekler daha zeki

6 yaşındaki kız çocukları üzerinde yapılan araştırmaya göre araştırmaya katılan kız çocukları zeki ve dahi insanların erkek olduğu konusunda hem fikirler.

A+A-

Dahi ve zekiler sadece erkekler arasında mı var? Bu sorunun cevabını bulmak için araştırma yapan bir ABD’li psikologlar ilginç bir bilgiye rastladılar. 6 yaşındaki kız çocukları üzerinde yapılan araştırmaya göre araştırmaya katılan kız çocukları zeki ve dahi insanların erkek olduğu konusunda hem fikirler.

ARAŞTIRMA SONUCU

26 Ocak 2017’de Science dergisinde yayınlanan araştırma raporuna göre kız çocukları hemcinsleri arasında zeki ve dahi insan var olma olasılığını düşük görüyorlar. Araştırmayı yapan psikologlar bu düşüncenin kız çocuklarında nasıl geliştiğini ve neden bu şekilde düşünce içinde olduklarının sebeplerini araştırıyorlar.

ABD’DE YAPILAN BİR ARAŞTIRMA

Amerika’da bulunan Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign'de bir araştırma yapılıyor. Araştırmanın başkanlığını Lin Bian yapıyor. 4 ile 7 yaş aralığındaki 200’den fazla çocuk üzerinde bir tespit çalışması yapıyorlar. Çocuklara “oldukça zeki“ bir insana ait hayat hikayesi okunuyor ve bu kişinin kadın yada erkek olduğuna dair herhangi bir bilgi verilmiyor. Katılımcı çocuklardan bu kişinin cinsiyetinin ne olabileceği hakkında soru soruluyor. Araştırmayı yapan Lin Bian ve ekibini hayrete düşüren sonuç ise 6 yaş kız çocuklarının çoğunluğunun verdiği cevap manidardır. Bu çocuklar hikayesini dinledikleri başarılı kişinin kesinlikle erkek olduğunu düşünüyorlar. 5 yaşındaki kız çocuklarda bu düşünce daha az görülürken 6 yaşındaki kız çocuklarında “zekiler erkektir” düşüncesi çok ağır basmaktadır.

ÇEVRELERİNDE GÖRDÜKLERİ ZEKİ VE BAŞARILI İNSANLAR

Lin Bian ve ekibi bu araştırma ile küçük yaşlarda kız çocuklarının kendi cinslerinden başarılı, dahi ve zeki insan çıkma fikrine alışkın olmadıkları erkeklerin bu özelliğe daha uygun olduklarını düşündüklerini tahmin ediyorlar. Kız çocuklarında bu düşüncenin oluşmasında ise çevrelerinde gördükleri başarılı ve zeki insanların genellikle erkek olmalarından kaynaklandığı şeklinde yorumlanıyor.