Kolombiya hükumeti, Devrimci Silah Güçleri FARC ile anlaştı

Kolombiya hükumeti, Devrimci Silah Güçleri FARC ile anlaştı

Kolombiya hükumeti ile Kolombiya Devrimci Silah Güçleri arasından uzun süredir yapılan görüşmeler noktalandı. Kolombiya Devrimci Silah Güçleri yani FARC ve Kolombiya hükumeti beklenen anlaşmanın yapıldığı açıklandı.

A+A-

Kolombiya Devrimci Silah Güçleri olarak bilinen FARC, bir süredir Kolombiya hükumeti ile görüştükleri daha önce açıklamıştı. Yapılan görüşmelerin geldiği nokta bugün yapılan yeni bir açıklama ile noktalandı.

ANLAŞMA SAĞLANDI

Nobel ödüllü Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos tarafından açıklamaya göre, FARC ve hükumet arasında yenilenen bir anlaşması sağlandı. ‘Hayır’ diyenler de düşünüldü Küba’nın başkenti Havana’da gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda FARC ve hükumet anlaşma için masaya otururken, sağlanan yeni barış anlaşmasının Cartagena’da yapılan anlaşmanın yenilenmiş hali olduğu ve bu yeni anlaşma sayesinde referandumda oy veren her kesimin kaygı ve önerilerinin de cevaplanmış olduğu belirtildi. Anlaşma ilan edilmeden öncesinde hayır oyu kullanan eski devlet başkanları ile de görüşme sağlandığını açıklayan Santos, yapılan anlaşmanın detaylarının üç farklı devlet başkanına da gönderileceğini açıkladı.

MAL VARLIKLARINI TESLİM EDİYOR

FARC Mal varlığını teslim ediyor Juan Manuel Santos, referandumdan sonra kendisine gelen önerilerin barış anlaşmasında görüşülen konulara katkı sağladığını belirtti. Bu önerile sunan ve yeni teklifler sunacak olan herkese teşekkür ettiğini belirten devlet başkanı, bölünmelerin son bulmasının vaktinin geldiğini düşündüğünü söyledi.

FARC ÜYELERİ MECLİSTE YER ALACAK

FARC örgütünün bütün mal varlığın çatışmalardan maddi olarak olumsuz şekilde etkilenen kişiler için kullanmak üzere alınacağını bildiren Santos, buna ek olarak gelirlerin kaynağı olan uyuşturucu madde üretim ve ticaretinin hakkında detaylı bir araştırma yürütülerek sonuçlarının da paylaşılacağını belirtti. Referandumda hayır oyu verenlerin, bu yönde oy kullanmaları için gösterdikleri neden, FARC üyelerin mecliste yer alacak ve mülk sahibi olabilecek olmasıydı. Bu konu hakkında detay vermeyen Santos, yine de bu yöndeki kaygıların da yok edileceğini söyledi.